"Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa lutowym spotkaniu DKK w bibliotece w Bolechowicach sięgnęliśmy po opowiadania Janusza Rudnickiego zawarte w zbiorze Śmierć czeskiego psa. Jak mówi Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny Magazynu Literackiego KSIĄŻKI: Rudnicki to nazwisko, które zdecydowanie liczy się w Polsce. Jako jeden z nielicznych krajowych autorów nie boi się mówić, co myśli. Potrafi drażnić i wkurzać, ale przy tym jest szalenie inteligentny i przenikliwy. Fakt, że od lat 80. żyje na emigracji, sprawia, że na Polskę patrzy z innej, świeższej perspektywy.

Ta niewielka objętościowo książka została podzielona na dwie części. W Tekstach pierwszych znajdujemy historie, w których autor posługując się humorem i groteską szczerze śmieje się z naszych wad, kompleksów i stereotypów, przy czym granica między tym co śmieszne, a co tragiczne jest bardzo cienka. Rudnicki jest świetnym obserwatorem, swoje spostrzeżenia  przywołuje w gawędach i anegdotach, zachowując przy tym zarówno dystans do siebie jak i dużą porcję autoironii.

W Tekstach drugich autor przybliża czytelnikom biografie sławnych ludzi min. Hansa Christiana Andersena, Jamesa Joyca, Almy Mahler-Werfel czy Marka Hłaski. Są to jednak życiorysy, których nie znajdziemy w encyklopedii ani w innych opracowaniach naukowych.

Lutowa lektura wywołała wśród dyskutantek różnorakie emocje. Kontrowersje budził zwłaszcza pełen wulgaryzmów język powieści, zwłaszcza z pierwszej część książki. Również  nie wszystkie opowiadania zachwyciły, w niektórych autor po prostu przesadził zarówno z absurdem jak i z groteską.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 marca, godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie książka Dariusza Zaborka pt. Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską.

"Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego w Dyskusyjnym Klubie Książki"Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego w Dyskusyjnym Klubie Książki