Paweł Beręsewicz gościem biblioteki w Bolechowicach

Paweł Beręsewicz gościem biblioteki w BolechowicachSpotkania autorskie są świetną okazją do promowania czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książki autorów, których bezpośrednio poznali i którym mogli zadać ciekawe pytania.

Taką niecodzienną okazję mieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, którzy 28 października spotkali się z Pawłem Beręsewiczem, autorem książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczem i leksykografem, laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich. Spotkanie z autorem poprzedziły wizyty dzieci wraz z nauczycielami w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach, podczas których każdy mógł nabyć książki naszego znakomitego gościa. Wydawnictwo Literatura zadbało, aby w wielkiej paczce dostarczonej do biblioteki znalazły się najróżniejsze tytuły z jego bogatego dorobku literackiego…

Wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany dzień, a my z niecierpliwością wypatrywaliśmy naszego gościa. Kiedy pojawił się w sali, radość i entuzjazm dzieci były ogromne. Już od pierwszej chwili autor zjednał sobie wszystkich. Na początku spotkania zadał dzieciom pytanie: Zgadnijcie, jaki pierwszy zawód wykonywałem, zanim zająłem się pisaniem książek?

Wyobraźnia dzieci nie miała granic, padało wiele propozycji. Niektórzy uznali, że nasz gość ze względu na swój wzrost, mógł być np. koszykarzem lub ochroniarzem. Kiedy okazało się, że był nauczycielem języka angielskiego w warszawskim liceum, pisarz postanowił przepytać uczniów ze znajomości tego języka. Potem przyszedł czas na słynne literackie rozmowy przy herbacie (w jednym przypadku przy kawie) na temat preferencji czytelniczych uczestników spotkania oraz wybranych problemach z książek autora. Na życzenie dzieci dyskusję zdominował temat mody, sportu i pieniędzy. Wszyscy mogli zobaczyć słynne, tytułowe noskawery, które autor zaprezentował w trakcie dyskusji z Olgą. Razem z Błażejem zastanawialiśmy się, co byśmy zrobili gdyby spadł nam z nieba milion złotych. Byliśmy również świadkami meczu, który tym razem inna Olga stoczyła z autorem. Walka na gole zakończyła się remisem a Olga musiała podjąć szybką decyzję czy zostawić wszystko i wyjechać do szkółki piłkarskiej w Barcelonie. Rozmowy przy stoliku były świetną okazją do dyskusji na tematy, które są bliskie dzieciom i o których autor pisze w swoich książkach. Później przyszedł czas na pytania do Pawła Beręsewicza, na które autor bardzo chętnie odpowiadał.

Na koniec nastąpiła ważna chwila, na którą wszyscy zawsze czekają z niecierpliwością. Autor zasiadł za stolikiem i zaczął podpisywać swoje książki. Kolejka po autograf wydawała się nie mieć końca. Rekordziści przynieśli nawet po pięć tytułów, prosząc autora o dedykacje nie tylko dla siebie ale także dla rodzeństwa i swoich przyjaciół. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, świetną zabawą a nade wszystko najlepszą  zachętą do czytania książek.

Spotkanie zorganizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki (działającego przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach) i dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

Dziękujemy  Dyrekcji Szkoły Podstawowej  w Bolechowicach za  udostępnienie sali na spotkanie oraz Pani Iwonie Olek, polonistce ze S.P. w Bolechowicach  za pomoc w przygotowaniu spotkania.

Paweł Beręsewicz gościem biblioteki w BolechowicachPaweł Beręsewicz gościem biblioteki w BolechowicachPaweł Beręsewicz gościem biblioteki w Bolechowicach