Astronomiczna noc

Astronomiczna nocNiestety tym razem pogoda pokrzyżowała nam plany. Zamiast pięknego rozgwieżdżonego nieba aura zafundowała nam deszcz i całkowite zachmurzenie. Jednak nie przeszkodziło to nam w zorganizowaniu wcześniej zaplanowanej astronomicznej nocy, chociaż obserwacje nocnego nieba musieliśmy przełożyć na bardziej sprzyjające warunki pogodowe.

Tym razem kolejne spotkanie w ramach projektu Kosmos – nasze wielkie podwórko! miało charakter rodzinnej naukowej zabawy, bowiem uczestniczyli w nim zarówno dzieci z klasy 1c jak i ich rodzice. Na spotkanie wybraliśmy miejsce niezwykle urokliwe, otoczone lasem, niewielkie wzgórze w Zelkowie. Ponieważ „lało jak z cebra” schroniliśmy się w drewnianej chacie myśliwskiej i o godzinie dwudziestej rozpoczęliśmy naszą niezwykłą przygodę. Na początku rodziców czekała miła niespodzianka, krótki występ artystyczny dzieci pt. „Dla mamy i dla taty”, oraz małe prezenty – czerwone róże dla mam a dla ojców zawsze przydatne młotki. Rodzice również stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla wszystkich wspaniały poczęstunek. Na stołach pojawiły się kosze pachnących truskawek, żółtych moreli i soczyste arbuzy. Wśród tych pyszności królowało drożdżowe słońce i czekoladowe księżyce, które przygotowały mamy. Dzielni ojcowie, nie zważając na ciągle padający deszcz piekli smaczne kiełbaski.

Naukową część spotkania rozpoczęliśmy od wysłuchania prelekcji, wzbogaconej bardzo ciekawą prezentacją multimedialną na temat Układu Słonecznego, którą przygotował i prowadził Janusz Niecewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Była to niezwykła lekcja astronomii, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Jeszcze raz mogliśmy odwiedzić poznane wcześniej miejsca w wielkim Wszechświecie. Korzystając z obecności naszego gościa, który bardzo chętnie dzielił się ze wszystkimi swoją wiedzą astronomiczną , mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek z naszego kosmicznego wielkiego podwórka.

Dziękujemy Jerzemu Wojdale za udostępnienie nam myśliwskiej chaty, w której mogliśmy się schronić w tę niezwykłą deszczową noc.

Astronomiczna nocAstronomiczna nocAstronomiczna noc

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!