Kosmiczny odlot

Kosmiczny odlotNa ten dzień czekaliśmy z niecierpliwością i chociaż była to sobota rano, żaden miłośnik kosmosu z klasy 1c. nie zaspał.  Punktualnie o dziewiątej wyruszyliśmy po kolejną przygodę w ramach projektu Kosmos – nasze wielkie podwórko!  Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa w Krakowie, które zlokalizowane jest na terenie dawnego lotniska wojskowego.

Pierwsze dwie godziny spędziliśmy wśród niezwykłych podniebnych  maszyn zaczynając  od tych, których rodowód sięga początków lotnictwa. W trakcie zwiedzania, nasz przewodnik, pan Tomasz Mikuła w niezwykle interesujący sposób przybliżał nam historię lotnictwa zarówno polskiego jak i światowego. Oglądając samoloty, które brały udział w dwóch wojnach światowych słuchaliśmy również opowieści o tamtych czasach m.in. o bohaterskich lotnikach walczących nad Anglią. Tu duże wrażenie zrobił na wszystkich groźny angielski Spitfire, który brał udział w Bitwie o Anglię. Ogromne zainteresowanie wzbudziły również  oszklone gabloty, w których znajdowały się  stroje lotników z różnych lat i sprzęt jakim się posługiwali.

Każdy oglądany eksponat to inna fascynująca historia. Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem chłonęły wszystkie opowieści (ogromna w tym zasługa naszego przewodnika), zadawały mnóstwo pytań, na które otrzymywały obszerne odpowiedzi, które z kolei prowokowały następne pytania. Pod koniec zwiedzania ekspozycji każdy choć na chwilę mógł zostać „pilotem” zasiadając za sterami w kabinie helikoptera.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Następnie przyszedł czas na warsztaty. Teraz każdy pierwszoklasista wystąpił w roli inżyniera i składał swój model samolotu. Czy zadanie zostało wykonane? Każdy świetnie sobie poradził, chociaż nie było to takie proste. Trzeba było uruchomić swoją wyobraźnię i umiejętnie odczytać instrukcję, aby z tak wielu elementów złożyć maszynę latającą. Na koniec pozostało jeszcze ostatni szlif i pomalowanie modelu… ale to dzieci zrobią już w domu.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Ostatni punkt naszej wizyty w Muzeum  to zajęcia w sali edukacyjnej. Tutaj każdy mógł przeżyć niezapomnianą przygodę i  poczuć adrenalinę, zasiadając w kokpicie samolotu w roli kapitana. Oprócz symulatora lotu w sali znajduje się kilkanaście eksponatów interaktywnych, dzięki którym dzieci mogły samodzielnie zapoznać się z różnymi zjawiskami fizycznymi, z których największą uwagę  przykuła dmuchawa i uwięziona w strumieniu powietrza piłka. Zabawa trwała w najlepsze, jednak nieubłaganie zbliżał się czas powrotu. Za nami kolejna ekscytująca przygoda, pełna wrażeń, niesamowitych przeżyć i nowych doświadczeń. Bogatsi o zdobytą wiedzę  wszyscy wróciliśmy do domu bardzo zadowoleni i mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy odwiedzimy to wspaniałe miejsce. Zdaniem pierwszaków była to naprawdę kosmiczna przygoda.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!