Rymobranie z Agnieszką Frączek

Rymobranie z Agnieszką FrączekPiątek, „trzynasty maj”, czy piątek „trzynasty maja”? To pytanie rozpoczęło spotkanie z Agnieszką Frączek w Bibliotece Publicznej w Rudawie. Nie bez powodu zadaliśmy dzieciom pytanie o datę, bo właśnie w ten dzień przypadał piątek, trzynastego i do tego jeszcze w maju, a naszym gościem była osoba zajmująca się językoznawstwem, leksykografią, jednocześnie znana autorka zbiorów wierszy, z których można się nauczyć, jak mówić poprawnie.

W czasie spotkania autorka  książek Rymobranie, Byk jak byk, Złap byka za rogi, Jedna literka a zmiana wielka… wyjaśniała jeszcze inne kwestie językowe np. jak jest poprawnie - ktoś ubrał spodnie, czy ktoś włożył spodnie? Jak powstaje książka, z jakich źródeł czerpie pisarz inspiracje, opowiadała Agnieszka Frączek prezentując kilka swoich książek.

Zabawne zdarzenia z życia Juliana Tuwima opisała w Rany Julek, a pomysł książki zainspirowany został biografią poety. Inaczej było w przypadku książki Kotostrofy, której pomysł, jak wspominała autorka podpowiedziały prawdziwe wydarzenia z życia jej i jej rodziny. Nie obyło się, co oczywiste bez opowieści naszych czytelników o swoich kocich przyjaciołach. Zatrzymaliśmy się również przy temacie książek inspirowanych wyobraźnią. Czy do wszystkich wyrazów można dopasować rym?  Okazuje się - wyjaśniała autorka, że są wyrazy, do których nie ma rymów. Jak wtedy rozwiązać problem? Tak, jak np. w wierszu ze zbioru Śmiechu warte.

W czytanych przez panią Agnieszkę wierszach ze zbioru Zbaranieć możnatropiliśmy ukryte w wyrazach zwierzęta. Jak mówić i pisać poprawnie nie popełniając błędów, gdzie sprawdzić czy nie popełniliśmy błędów, co to są wiersze logopedyczne i w czym pomagają, kto to jest leksykograf? – to pytania, na które odpowiadała Agnieszka Frączek. Spotkanie zakończyło wpisywanie wpisywanie do książek dedykacji i pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Rymobranie z Agnieszką FrączekRymobranie z Agnieszką FrączekRymobranie z Agnieszką Frączek