"Córka grabarza" Joyce Carol Oates w Dyskusyjnym Klubie Książki

Dyskusyjny Klub KsiążkiMarcowe spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach upłynęło w klimacie prozy amerykańskiej. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Joyce Carol Oates pt. Córka grabarza. W swoich powieściach Oates najczęściej przedstawia szeroką panoramę amerykańskiego społeczeństwa i zachodzących w ostatnich dziesięcioleciach przemian kulturowych. Szczególnie interesuje ją temat przemocy i sytuacja kobiet.

Tym razem, na prawie sześciuset stronach powieści poznajemy historię życia Rebeki Schwart. Rodzina bohaterki ucieka przed prześladowaniami z przedwojennych Niemiec do Ameryki - a co oferuje im nowa ojczyzna? Ojciec, nauczyciel matematyki otrzymuje posadę grabarza i zatęchły domek położony nieopodal cmentarza. Zamiast asymilować się z nowym środowiskiem  Schwartowie zamykają się przed ludźmi. Wyrwani z własnej ziemi, uratowani przed pogromem, zostają na marginesie życia społecznego i publicznego. Zgorzkniały ojciec popada stopniowo w szaleństwo, które prowadzi ostatecznie do rodzinnej tragedii. Pozostawiona sama sobie nastoletnia Rebeka chce zerwać z tragiczną przeszłością…

Nasza dyskusja skupiła się przede wszystkim na pierwszej części powieści, przedstawiającej przerażający portret rodziny, jej degradacje, duchowe, moralne i materialne ubóstwo, opowiadającej o tragicznym dzieciństwie Rebeki. Zdaniem wszystkich uczestników spotkania to najciekawsza część książki. Później fabuła staje się bardziej przewidywalna i nieco banalna. 

Zapraszamy na kolejne spotkanie 28 kwietnia o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie Ciemno, prawie noc Joanny Bator

Dyskusyjny Klub KsiążkiDyskusyjny Klub Książki

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj