Kim naprawdę był Witold Pilecki?

Kim naprawdę był Witold Pilecki?W piątek 26 lutego w ramach cyklu „Lekcja inna niż wszystkie” odbyło się spotkanie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z Zabierzowa oraz Nielepic, poświęcone postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Naszymi gośćmi byli Paulina Wądrzyk, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Bogdan Wasztyl, współautor książki Pilecki. Śladami mojego taty.

Pan Bogdan Wasztyl na początku spotkania przedstawił krótką biografię rotmistrza Pileckiego i zachęcił pełną salę uczniów do zainteresowania się historią naszego kraju oraz bohaterami, których życiorysy uczą patriotyzmu. Następnym punktem była emisja filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”, powstałego z okazji siedemdziesiątej rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z KL Auschwitz.

Bohaterami filmu są członkowie rockowej grupy „Forteca” ze Szczyrku, którzy pieszo pokonali blisko 150-cio kilometrową trasę ucieczki z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza. Aby zachować realia, muzycy - podobnie jak Witold Pilecki i jego towarzysze - nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się przez lasy oraz nocowali pod gołym niebem. Przez część trasy muzykom towarzyszył Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego i Marek Ostrowski, syn Eleonory Ostrowskiej, szwagierki i łączniczki pułkownika Pileckiego. W filmie wystąpili także potomkowie ludzi pomagających uciekinierom w kwietniu 1943 r.

Na „lekcji innej niż wszystkie” dowiedzieliśmy się czym jest prawdziwe bohaterstwo, patriotyzm i miłość do ojczyzny.

Na zakończenie spotkania Bogdan Wasztyl odpowiadał na liczne pytania uczniów i nauczycieli.

Kim naprawdę był Witold Pilecki?Kim naprawdę był Witold Pilecki?Kim naprawdę był Witold Pilecki?