Hrabal na dwa sposoby…

DKKCzerwcowe spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach było inne niż dotychczasowe. Tym razem dyskusję o książce połączyliśmy z  projekcją filmową. Bohaterem wieczoru był Bohumil Hrabal i jego powieść Obsługiwałem angielskiego króla. Zarówno książka jak i nakręcony na jej podstawie film w reżyserii Jiri Menzla to świetny temat do dyskusji. Zapowiadał się więc długi wieczór, tym bardziej miły, że do swojego domowego kina zaprosiła nas klubowiczka Małgosia.

Oglądanie filmu poprzedziła dyskusja o książce. Obsługiwałem angielskiego króla to barwna, utrzymana w gawędziarskim tonie opowieść o życiu Jana  Ditie, czeskiego kelnera mizernej postury, który pnie się po szczeblach kariery hotelarskiej, aby w końcu  stać się milionerem i właścicielem najwspanialszego hotelu. Hrabal opisując losy żądnego sławy i akceptacji pikolaka nie oszczędza swego bohatera. Stawia przed nim pokusy, rzuca w wir tragicznych, często groteskowych wydarzeń dając mu zawsze możliwość wyboru własnej drogi, nigdy go przy tym nie osądzając…

Powieść Hrabala czyta się doskonale, każda przeczytana strona wciąga coraz bardziej. Na początku fabuła wydaje się być bardziej komediowa, ale z czasem groteska i absurd nabierają szczególnego i jeszcze głębszego znaczenia, a sam bohater rzucony w wir historycznych wydarzeń bardziej interesujący. Właśnie ta część książki spodobała nam się najbardziej. Im dalej zagłębialiśmy się w tę opowieść tym bardziej docenialiśmy pisarską klasę Hrabala. Groteskowy styl, barwny język, piękne  opisy rzeczy najzwyklejszych, oddanie klimatu miejsc najróżniejszych… i ta typowa czeska ironia. Powieść Hrabala to nie tylko dzieje jednego ludzkiego losu to również spory fragment historii naszych południowych sąsiadów, a nade wszystko – jak powiedział J. Menzel: To pozbawiona sentymentalizmu refleksja Hrabala na temat świata, w którym przyszło nam żyć.

Po dyskusji o książce przyszedł czas na skonfrontowanie literackiego pierwowzoru z głośną adaptację filmową.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 30 lipca na godz. 19.00, będziemy dyskutować o książce Przygoda z owcą Haruki Murakamiego.

DKKDKK

  

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj