To już rok istnienia DKK w Bibliotece w Bolechowicach…

DKK w BolechowicachWłaśnie minął rok od pierwszego spotkania DKK w Bibliotece w Bolechowicach. Za nami wiele ciekawych rozmów i inspirujących literackich sporów. Na comiesięcznych spotkaniach przedyskutowaliśmy dwanaście książek, w większości były to powieści, ale nie stroniliśmy też od reportaży i opowiadań. Na samym początku przyjęliśmy zasadę, że na zakończenie każdego spotkania przyznajemy omawianej książce punkty w skali od jeden do dziesięciu… oczywiście, głosowanie było tajne.

Zsumowane punkty sytuowały książkę na określonym miejscu w naszym rankingu. Już wydawało się, że niekwestionowane pierwsze miejsce zdobędzie Wioletta Grzegorzewska i jej urocze Guguły, a tym czasem kwietniowe głosowanie wyłoniło nowego faworyta, a zarazem zwycięzcę literackiej dwunastki. Został nim Andrzej Bart i jego powieść Don Juan raz jeszcze - za styl, humor i ironię w połączeniu z elegancją oraz wielowymiarowość, która czyni z tej książki niezwykłą ucztę dla umysłu. Bart w swojej książce, przywołuje autentyczną historię miłości królowej Joanny Kastylijskiej do zmarłego męża Filipa Pięknego. Zakochana bez pamięci Joanna Szalona nie pozwala pochować męża i udaje się z nim w makabryczną podróż czym wywołuje ogólne zgorszenie.  Aby ustrzec ją od grzechu śmiertelnego i dbając o reputację Kościoła, papież Juliusz II nakazuje wyszukać wśród mnichów mężczyznę, który mógłby ją na tyle mocno zainteresować, aby zmieniła zdanie i dokonała należytego pochówku króla. Ma tego dokonać tytułowy Don Juan, starzejący się mężczyzna, niegdysiejszy rozpustnik i  uwodziciel damskich serc, który zdecydował się zostać mnichem, aby nadać reszcie swojego życia głębszy, duchowy sens… przymuszony, rusza po swoją ostatnią przygodę. Wielkim walorem tej opowieści jest tło historyczne oddające grozę czasów Świętej Inkwizycji oraz liczne dysputy filozoficzne , które mimo że osadzone w realiach XVI wieku, brzmią nader aktualnie. Powieść Barta znalazła uznanie u wszystkich uczestników spotkania również za obrazowość i barwność w opisywaniu średniowiecznej Hiszpanii, jej zamków, leśnych duktów i ogrodów, sal tortur, pracowni alchemicznej i tawern pełnych rzezimieszków.

Wesołym akcentem naszego jubileuszowego spotkania były limeryki przygotowane przez uczestników klubu. A przed nami? Mnóstwo ciekawych książek! Już tworzymy listę tytułów na kolejne spotkania.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 21 maja o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Hanny Krall -  Król Kier znów na wylocie. Serdecznie zapraszamy.

DKK w BolechowicachDKK w Bolechowicach

DKK w Bolechowicach