Pierwsze spotkanie "Klubu Książki Zapomnianej" w bibliotece w Balicach

Pierwsze spotkanie "Klubu Książki Zapomnianej" w bibliotece w Balicach6 lutego w bibliotece w Balicach o godzinie 18, odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Książki Zapomnianej. W naszym nowo powstałym klubie  postanowiliśmy poświęcić uwagę książkom nieco starszym i zapomnianym. W miłej atmosferze przy filiżance kawy i herbaty rozmawialiśmy o książce Mariana Wieczystego pt Tańczyć może każdy.

Tańczyć może każdy ma wprowadzić największego nawet laika w świat rytmu i odpowiednich kroków – czyli wszystkiego, co z teorii ma zostać przełożone na praktykę. Już ze względu na nazwisko autora warto zaglądnąć do książki, bo Marian Wieczysty legendą tańca stał się za życia. Ten Lwowiak, który przyszedł na świat na początku XX wieku, nie miał dobrych warunków do rozwoju swego ogromnego talentu. Mimo to uchodził za króla parkietu i, jak podają różne źródła, potrafił on powtórzyć bezbłędnie wszystkie kroki każdego kolejnego tańca wchodzącego akurat do mody. W wieku 25 lat dostał posadę nauczyciela w szkole tańca. Wtedy też jego kariera zaczęła nabierać tempa.

We Lwowie, początkowo w szkole baletowej Stanisława Faliszewskiego, a potem w szkole tańca Antoniny Werndl de Lehenstein, zdobywał swoje doświadczenie taneczne. W 1935 roku z jego inicjatywy powstał Związek Zawodowy Nauczycieli Tańca Rzeczypospolitej Polskiej, jednak II wojna światowa spowodowała przerwanie tej działalności. W czasie wojny Wieczysty trafił do Krakowa. Po wojnie założył własną szkołę tańca i przygotowywał pary do turniejów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia do naszego klubu, ponieważ czasem największa przyjemność płynie z rozmowy z ludźmi, którzy czytają te same książki.