Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach

DKK24 kwietnia w bibliotece w Bolechowicach odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W miłej atmosferze przy filiżance herbaty (na kawę było trochę za późno, gdyż spotkanie rozpoczęło się o g. 19.30) rozmawialiśmy o książce polskiej pisarki Ingi Iwasiów Ku słońcu.

Sądząc po okładce wydawać by się mogło, że będzie to lektura radosna z dużym ładunkiem optymizmu. Dla wszystkich uczestników spotkania  było to pierwsze zetknięcie się z twórczością tej pisarki. Zapowiadała się więc ciekawa dyskusja, tym bardziej, że sposób pisania Ingi Iwasiów jest dość specyficzny. Krótkie, urywane zdania, liczne równoważniki, słowne stylizacje, wielość wątków i epizodów. Jednak z każdą przeczytaną kartką zaczynamy przyzwyczajać się i doceniać ten finezyjny prawie poetycki styl.

Ku słońcu to książka o ludziach, którzy ciągle zmagają się ze swoją przeszłością. Główni bohaterowie wychowali się i dorastali w czasach PRL, mają za sobą doświadczenia stanu wojennego i emigracji. I choć  dziś są dorosłymi ludźmi i żyją w wolnej Polsce nadal nie potrafią oderwać się od wydarzeń z przeszłości. Inga Iwasiów przedstawia swoich bohaterów jako ludzi, którzy nieustannie szukają miłości i akceptacji dla siebie i swoich decyzji.

Powieść Ku słońcu można czytać na wiele sposobów. Każdy uczestnik dyskusji odkrył w książce swoje ulubione i najbardziej bliskie mu wątki. Dla jednych Ku słońcu okazała się historią o przemijaniu, smutku odchodzenia, o trudnych wyborach życiowych, dla innych to opowieść o niespełnionych miłościach,  demonach przeszłości i niełatwych powrotach.

Następne spotkanie DKK już 29 maja o godz.19.30. Tematem dyskusji będą opowiadania Felisberto Hernandeza zebrane w tomiku Ciemna jadalnia, balkon i inne niezwykłe opowieści.

DKKDKK

DKK