"Pory roku" Borisa Akunina w Dyskusyjnym Klubie Książki

DKK w BolechowicachTematem październikowego spotkania DKK w Bibliotece w Bolechowicach była powieść tegorocznego gościa Festiwalu Conrada w Krakowie - Borysa Akunina. Autor znany jest przede wszystkim jako twórca kryminałów, z czego największą popularność przyniósł mu cykl o przygodach Erasta Fandorina.

Tym razem pod pseudonimem Anna Borisowa napisał powieść Pory roku, która znacznie odbiega od jego dotychczasowej twórczości. Ta książka to mieszanka wielu wątków, trochę w niej romansu, trochę powieści przygodowej, nieco historii oraz liczne rozważania na temat starości i choroby Alzheimera. Jej fabuła skupia się głównie wokół życia dwóch kobiet - Wiery, młodej lekarki  rozpoczynającej staż w ekskluzywnym domu starców dla rosyjskich prominentów we Francji oraz Aleksandryny, ponad stuletniej założycielki tego domu, która sparaliżowana po wylewie odtwarza w myślach swoje życie… Niestety, postacie te nie wzbudziły w uczestnikach spotkania głębszych emocji, zgodnie uznaliśmy, że Akunin potraktował je w sposób nieco banalny, przez co stały się niewiarygodne i nijakie. Sympatii uczestników klubu nie wzbudziła również postać niewidomego starca Iwana Iwanowicza, któremu autor wyznaczył rolę łączącą poszczególne wątki powieści. Jego wyprawa z młodą Aleksandryną  po ukryte w lasach złoto oraz jego dywagacje o życiu, miłości, są często nużące i trącą pseudofilozofią.

Pory roku wydają nam się książką niedopracowaną, jakby pisaną w pośpiechu i do końca nie przemyślaną, w której tak naprawdę brak głębszej treści. Pobieżne potraktowanie zarówno różnych wątków jak i postaci sprawia, że jest to lektura mało interesująca , o której szybko się zapomina…  Czy w kontekście tych minusów warto ją przeczytać? Jedna z uczestniczek spotkania powiedziała: Daję mały plus za rosyjskie klimaty - i wszyscy się z nią zgodziliśmy.

Zapraszamy na następne spotkanie 27 listopada o godz. 19.00 - będziemy dyskutować o Przystupie Grażyny Plebanek.

DKK w Bolechowicach DKK w Bolechowicach

DKK