Wystawa prac uczestników projektu "Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia"

Wystawa prac uczestników projektuWernisaż wystawy wyrobów rękodzielniczych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zabierzowie był jednocześnie uroczystym zakończeniem rozpoczętego w maju projektu "Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia". W piątkowy wieczór, 26 września podsumowaliśmy nasze kilkumiesięczne działania i ich efekty. Multimedialna prezentacja przypomniała wszystkim uczestnikom pierwsze spotkanie, wycieczkę i kolejne warsztaty w bibliotekach.

Wspomnieliśmy przy tym o chwilach trudu w nauce technik, co teraz wydaje się być zabawne i jednocześnie dokumentuje, jak dużo silnej woli kosztowało niektórych z nas osiągnięcie tak wspaniałych efektów.

Jakie są korzyści z projektu?

Jest ich wiele i dla bibliotek i dla uczestników. Przede wszystkim osoby biorące udział w projekcie poznały cząstkę historii rękodzieła i folkloru naszych okolic, nauczyły się technik koronki frywolitkowej, szydełkowej, na drutach oraz haftu krakowskiego (każdy uczestnik mógł się nauczyć wszystkich lub wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie). Warsztaty były okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni oraz, co równie ważne okazją do oderwania się od codziennych małych i dużych spraw. Uczestnictwo w projekcie dało też nam motywację do uczenia się czegoś nowego i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Nie bagatelizujemy też takiej korzyści, jak możliwość spędzania wspólnie czasu w dobrym nastroju, przy ciastku i kawie. Bariera wieku przestała istnieć, bo okazało się , że wszyscy jednakowo nie potrafią, że wszystkich jednakowo złoszczą początkowe, nieudane węzełki, kółka i łuczki frywolitkowe i wszystkim jednakowo przynosi radość sukces - udany wyrób, nagroda za wytrwałość. Młodsi uczyli się od starszych, starsi od młodszych. Nasze spotkania potwierdziły oraz pokazały innym, że biblioteka jest miejscem przyjaznym i poza udostępnianiem księgozbioru i informacji służy również innym celom i potrzebom środowiska. Oprócz osiągniętych jednostkowych korzyści pokazaliśmy naszym bliskim, znajomym inny sposób spędzania wolnego czasu, miło i w formie umożliwiającej samorealizację. Wielkiej wartości przydaje projektowi jeszcze i to, że jego uczestniczki spotykają się  nadal w Bibliotece Publicznej w Rudawie. Przetrwał zapał, znajomości i chęć wspólnego tworzenia.

Przy projekcie zaangażowali swój wolny czas  bibliotekarze, wolontariusze, przyjaciele biblioteki. Uczyli nas instruktorzy, a wśród nich panie: Józefa Kostecka i Beata Jarema oraz panie Halina Dulemba i Małgorzata Biały ze Stowarzyszenia LUD-ART. Efektem projektu są pięknie wydane zakładki do książek z informacją o bibliotekach i projekcie oraz zdjęcia , co jest zasługą naszych zaprzyjaźnionych czytelników –  pani Renaty Minior i pana Edwarda Rudzkiego. Wszystkim podziękowaliśmy w dniu wernisażu za współpracę. Uczestnikom warsztatów przekazaliśmy gratulacje za misternie wykonane wyroby w postaci serwetek, biżuterii, ozdób i innych użytkowych rzeczy. Prace, które zaprezentowaliśmy 26 września w Gminnej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać w późniejszym terminie również w Rudawie. Oprawę ostatniego spotkania, wzbogaciła krótkim występem - grająca na flecie - Karolina Zdziech.

Wystawa prac uczestników projektuWystawa prac uczestników projektuWystawa prac uczestników projektu

PRB