Ceremonia parzenia herbaty

Ceremonia parzenia herbatySpotkanie z panią Ewą Muchą było efektem poszukiwań ludzi, którzy mają ciekawe zainteresowania i pasje i są gdzieś blisko nas. Pani Ewa od kilku lat działa w Stowarzyszeniu SENSHINKAI, a jej zainteresowania kulturą Japonii sięgają kilkunastu lat. Już jako uczennica liceum brała udział w koncertach, warsztatach, wykładach w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz uczyła się języka japońskiego.

W 2004 roku jako pierwsza Polka otrzymała roczne stypendium w szkole Urasenke, w Kioto. Po powrocie do Krakowa regularnie prowadzi w ramach działalności stowarzyszenia ćwiczenia, prezentacje i wykłady.

W pierwszy wtorek października p. Ewa Mucha była gospodarzem spotkania, na które zaprosiliśmy do Biblioteki Publicznej w Rudawie dzieci z klasy piątej naszej szkoły. To herbaciane spotkanie było prezentacją nie tylko sztuki parzenia herbaty, ale także przeżyciem duchowym i estetycznym. Poznaliśmy wiele elementów kultury japońskiej  takich jak: strój, ceramika, ikebana, zwój z sentencją, gesty i ruchy towarzyszące ceremonii oraz obowiązująca etykieta i zasady spokoju, harmonii, czystości i szacunku. W skupieniu i z uwagą przyglądaliśmy się używanym gestom i zwrotom. Poznaliśmy smak zielonej, pienistej herbaty, którą p. Ewa i Ania Chodorowska jej uczennica oraz p. Lucyna Mucha podawały w oryginalnych, japońskich czarkach. Chyba wszystko razem – smak herbaty i podawanych ciasteczek, klimat spotkania stworzony przez gospodarza ceremonii wpłynęły na dobry nastrój wszystkich uczestników. Udzielił się nam spokój, którym stale emanuje p. Ewa, osoba niezwykłej skromności i kultury. Dla większości dzieci to spotkanie to zupełnie nowe doświadczenie i niepowtarzalne przeżycie.

Ceremonia parzenia herbatyCeremonia parzenia herbatyCeremonia parzenia herbaty