Jak powstaje książka

Jak powstaje książka11 i 18 czerwca odbyły się spotkania z uczniami klas „0” ze szkoły podstawowej w Zabierzowie. Zajęcia podzielone były na trzy części. Zaczęliśmy od przeczytania pełnego uroku wiersza Marii Terlikowskiej o przygodach  dwójki przyjaciół z piórnika czyli pędzla i ołówka.

Bohaterowie wędrują przez pola kapusty, przez rzekę, spotykają czarownicę, niedźwiedzia i przeżywają różne przygody, tekst wiersza z ilustracjami Janusza Stannego dzieci mogły zobaczyć na pokazie multimedialnym. Zabawny tekst i proste ilustracje bardzo się wszystkim podobały, zastanawialiśmy się jaką rolę w książce odegrał ołówek, a jaką pędzel i tak w prosty sposób przeszliśmy do kolejnej części  naszego spotkania czyli jak powstaje książka. Prosty pokaz multimedialny przybliżył dzieciom etapy powstawania książki: od pomysłu autora i napisania tekstu, oddania rękopisu do  wydawnictwa w którym pracują min korektorzy tekstu, ilustratorzy i  graficy komputerowi  po oddanie przygotowanych plików do drukarni. Gdy książka jest gotowa trafia do księgarni i biblioteki.  W ostatniej części spotkania dzieci ilustrowały własną książeczkę, przygotowaną wcześniej przez pracowników biblioteki.

Zajęcia przygotowała i prowadziła Elżbieta Mazur – bibliotekarka z filii w Balicach.

11 czerwca - klasy 0b i 0d

Jak powstaje książkaJak powstaje książkaJak powstaje książka