"Opowieści wigilijnej gwiazdki" w Bibliotece Publicznej w Rudawie

"Opowieści wigilijnej gwiazdki" w Bibliotece Publicznej w RudawieOpowiadaniem Julcia i gość wigilijny ze zbioru Opowieści wigilijnej gwiazdki rozpoczęliśmy piątkowe spotkanie w bibliotece z grupą naszych najmłodszych czytelników. Tekst Mariusza Niemyckiego  wprowadził nas w temat przedświątecznych zajęć, zwyczajów i tradycji świąt Bożego Narodzenia.

Opowiadaliśmy o  porządkach domowych, przygotowaniu wigilijnego stołu i kolacji, o wypatrywaniu pierwszej gwiazdki, o życzeniach i łamaniu się opłatkiem, kolędowaniu i o strojeniu choinki teraz i dawniej. Specjalnym gościem spotkania była pani Beata Jarema, koronczarka i uczestniczka  naszej grupy rękodzielniczej. Jej pokaz szydełkowych ozdób choinkowych – białych sopelków, gwiazdek, aniołków, dzwonków wywołał wielkie zainteresowanie połączone ze zdumieniem i zachwytem. Prezentując wykonanie aniołka  pani Beata zachęcała dzieci do przeprowadzenia w domu rozmów z babciami o szydełku, za pomocą którego można wyczarować piękne ozdoby na choinkę. Dziewczynki miały też okazję trzymać szydełko i nawijać na palec kordonek, wiązać szydełkiem oczka łańcuszka. W czasie tego spotkania zapachniało nam pierniczkami, które gotowe czekały na dekorację. Dzieci malowały je kolorowymi lukrami. Dekorowanie piernikowych gwiazdek, choinek, motylków, serduszek, zajączków… wykonali nasi czytelnicy z zapałem i radością. Zapakowaliśmy piernikowe ozdoby, a po przyjściu do szkoły dzieci powieszą je na choince, którą ozdobi również ofiarowany przez panią Beatę aniołek. Jeszcze przed świętami dzieci nas odwiedzą i złożymy sobie życzenia.

W zajęciach - 11 grudnia brały udział dzieci ze szkoły podstawowej w Rudawie pod opieką H. Grzegorek. Składamy podziękowania Beacie Jarema za udział w spotkaniu.

"Opowieści wigilijnej gwiazdki" w Bibliotece Publicznej w Rudawie"Opowieści wigilijnej gwiazdki" w Bibliotece Publicznej w Rudawie"Opowieści wigilijnej gwiazdki" w Bibliotece Publicznej w Rudawie

Polub nas na facebooku!