Projekty realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie

Przekaż dalej, czyli... W sierpniu zakończyliśmy realizację projektu Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia finansowanego przez FRSI - Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Celem projektu było przypomnienie i nauczenie odchodzącej w zapomnienie sztuki koronczarskiej i hafciarskiej, rozwijanie pasji, zainteresowań i zdolności manualnych u młodzieży, integracja międzypokoleniowa i nauczenie osób starszych korzystania z komputera np. wyszukiwania nowych wzorów koronek czy wymiana doświadczeń na forach internetowych.


Realizację projektu rozpoczęliśmy spotkaniem inauguracyjnym, na którym gościliśmy panie ze  Stowarzyszenia LUD-Art w Krakowie, osoby zatrudnione do prowadzenia warsztatów oraz uczestników projektu.

18 maja zwiedziliśmy Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Zabytkowe obiekty architektury drewnianej, zabudowania chłopskie, plebańskie i dworskie pochodzące z okresu od XVII do końca XIX wieku budziły ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród młodzieży. Uczestniczyliśmy w warsztatach i pokazach, które towarzyszyły odbywającemu się tu XX Przeglądowi Zespołów Obrzędowych. Jedni z nas uczyli się lania woskowych świec, inni wyrobu bibułowych kwiatów, a jeszcze inni próbowali swoich sił na garncarskim kole.
W kolejnych tygodniach w środy i czwartki  od maja do sierpnia spotykaliśmy się w bibliotekach w Zabierzowie i Rudawie.

Warsztaty zostały podzielone na trzy części tematyczne:

Koronka frywolitkowa jest jedną z najokazalszych, a zarazem najtrudniejszych technik koronczarskich. Polega na wykonywaniu z cienkiej nici supełków i pikotek za pomocą specjalnych czółenek. Jest niezwykle piękna i misterna, wymaga wiele cierpliwości i dużej precyzji.  Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki i biżuteria. Ta technika, nie ma co ukrywać, sprawiła uczestnikom najwięcej kłopotu i trudności. Warsztaty prowadziła Małgorzata Biały ze Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Drugą część warsztatów prowadziły lokalne rękodzielniczki Józefa Kostecka i Beata Jarema. Poświęcona była szydełkowaniu oraz robieniu na drutach. Techniki te były łatwiejsze do nauczenia i wykonania. Bardzo spodobały się szczególnie gimnazjalistom, ponieważ  efekty pracy były szybciej widoczne niż w przypadku misternych frywolitek.

Ostatnia część naszego projektu poświęcona była haftowi krakowskiemu, który bazuje na hafcie ażurowym. Jako ciekawostkę możemy podać, że typowa zapaska krakowska ma ok. dwóch do trzech tysięcy dziurek różnej wielkości. Główne motywy tego haftu to  kwiaty i rośliny. Warsztaty prowadziły panie Jadwiga Gruca i Halina Dulemba ze Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art. Zajęcia cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że z planowanych 28 grupa rozrosła się do prawie 40 osób.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszego facebookowego profilu
„Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia” na którym systematycznie umieszczaliśmy zdjęcia i informację o każdym spotkaniu. We wrześniu zapraszamy wszystkich do Gminnej Bibliotece Publicznej w Zabierzowie na wernisaż wystawy prac powstałych na warsztatach, który będzie również uroczystym finałem projektu (o terminie powiadomimy na stronie biblioteki i facebooku).

Bardzo się cieszymy, że cele projektu zostały osiągnięte: młodzież zdobyła nowe doświadczenie i umiejętności, starsi nauczyli się korzystać z nowych technologii, nastąpiła integracja międzypokoleniowa, a biblioteka wkroczyła w całkowicie nowe obszary i realizowała całkiem nowe zadania nie związane z jej statutową działalnością.

Projekt Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia na facebooku

Przekaż dalej, czyli...

Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...

Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...

Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...

Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...Przekaż dalej, czyli...

 

PRB

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj