W poszukiwaniu zaginionej planety

Kosmos nasze wielkie podwórkoKolejnym, ważnym elementem projektu Kosmos – nasze wielkie podwórko! była gra terenowa, w trakcie której pierwszoklasiści z Bolechowic mogli popisać się nie tylko zdobytą do tej pory wiedzą astronomiczną, ale także sprytem, szybkością i pomysłowością. Oprócz świetnej edukacyjnej zabawy, był to również swoisty test mówiący, w jakim stopniu dzieci uczestniczące w trwającym już od marca projekcie, zaspokoiły swoją ciekawość w temacie Kosmosu i  rozwinęły swoje zdolności.

5 maja wyruszyliśmy do pobliskiego parku, jak zwykle pogoda nam dopisała, więc mogliśmy rozpocząć nasza edukacyjną zabawę. Gra polegała na znalezieniu Jowisza, który opuścił nasz Układ Słoneczny i wybrał się na spacer, ale dokąd? Do miejsca jego kryjówki prowadziły wskazówki, ukryte w rozwiązaniach poszczególnych zadań.

…a wszystko zaczęło się od listu znalezionego  na parkowej ławce. Zmartwione planety proszą o pomoc - nasza rodzina składa przecież się z ośmiu planet, tymczasem zostało nas siedem. Dzieci szybko odgadły, że brakującą planetą jest Jowisz. Znalazły również ukrytą karteczkę, która zawierała wiadomość od naszego uciekiniera, mówiącą w jakim kierunku muszą się udać. Idąc więc śladem błyszczącego, gwiezdnego pyłu stanęły pod rozłożystym drzewem. W gęstwinie liści znalazły kolejną kopertę a w niej zadanie. Czy będzie łatwo? Dzieci czekał indywidualny występ przed kamerą i odpowiedź na pytanie: Kosmos to? Zadanie dość trudne, bo wymagające nie tylko wiedzy, ale również przełamania tremy, dlatego każdy w skupieniu przygotowywał swój występ ( wszystkie prezentacje zarejestrowała nasza kamera, pokażemy je na finałowym Balu nie z tej ziemi.)Następnie mieliśmy udać się w kierunku na północ. Dobrze ,że pan Robert zabrał ze sobą kompas i mapę co ułatwiło nam dotarcie do kolejnej zagadki, która okazała się bardzo trudna. Jak rozpoznać planetę tylko z jej szkicu? Niektórym się udało. Najłatwiejsze zadanie miał oczywiście szczęśliwiec, który wylosował Saturna.

Kosmos nasze wielkie podwórkoKosmos nasze wielkie podwórkoKosmos nasze wielkie podwórko

Kosmos nasze wielkie podwórkoKosmos nasze wielkie podwórko

…a teraz biegiem w kierunku zabytkowego muru. Spostrzegawcze dzieci wypatrzyły w zakratowanym oknie błyszczące pudełko. Wspólnie musieliśmy się dość napracować, aby w końcu zajrzeć do jego wnętrza. Tu oprócz kosmicznych cukierków dzieci znalazły pytania, które miały sprawdzić ich dotychczas zdobytą wiedzę astronomiczną: Co to jest gwiazda? Która planeta jest najzimniejsza? Ile trwa pełny obieg Ziemi wokół Słońca? Skąd wzięła się nazwa planety Mars? – to tylko niektóre z pytań. Z dumą możemy stwierdzić, że wiedza naszych małych badaczy kosmosu jest imponująca.

Kosmos nasze wielkie podwórkoKosmos nasze wielkie podwórko

Teraz przyszedł czas na test sprawnościowy. W tym celu, podążając wyznaczonym szlakiem udaliśmy się do Strefy Aktywnego Wypoczynku, znajdującej się nieopodal parku. Tu czekały na nas rakiety napędzane powietrzem, gotowe do startu w kilka sekund. Każdy opracował własną technikę wystrzału, jednak sposób jaki zastosował Oliwier był nadzwyczaj widowiskowy. Emocji było co niemiara, w rezultacie to Paulina została zwyciężczynią tych zawodów.

Kosmos nasze wielkie podwórkoKosmos nasze wielkie podwórko

Powoli nasza gra dobiegała końca, pozostało nam jeszcze jedno zadanie. Na hasło – „Szukamy Jowisza” - dzieci rozbiegły się po całym placu. Kiedy usłyszeliśmy radosny okrzyk Szymona już wiedzieliśmy, że to właśnie jemu udało się odnaleźć ósmą planetę. Jak się okazało dostojny Jowisz drzemał sobie  smacznie w koronie drzewa. Skoro Układ Słoneczny został skompletowany planety ruszyły do wspólnego  tańca wokół Słońca.

Kosmos nasze wielkie podwórko

Kosmos nasze wielkie podwórko

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!