"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiJuż po raz drugi, izraelski pisarz Amos Oz zagościł ze swoją twórczością w Dyskusyjnym Kubie Książki w bolechowickiej bibliotece. Tym razem z najbardziej osobistą książką, która jest kluczem do zrozumienia całej jego twórczości.Naszą kwietniową lekturą była bowiem Opowieść o miłości i mroku - książka wielowątkowa, gęsta od znaczeń, którą można odczytać na wiele sposobów. Znajdziemy w niej historie kilku pokoleń rodziny pisarza, wielkie nazwiska świata kultury, nauki i polityki. Wszystko to pokazane na tle dramatycznej historii narodu żydowskiego, począwszy od drugiej wojny światowej po narodziny Państwa Izrael i konflikt arabski. Jednak przede wszystkim, jest to przejmująca opowieść o latach dzieciństwa autora, spędzonych na przedmieściach Jerozolimy i jego wczesnej młodości w kibucu. To niezwykle szczera opowieść o samotności, rozpaczy, przepełniona tęsknotą, odsłaniająca niezabliźnione rany z dzieciństwa, napisana z perspektywy człowieka dojrzałego.

Kiedy z parterowego mieszkanka z niskim stropem, wypełnionego po brzegi  książkami udajemy się wraz z małym Ozem w niespieszną wędrówkę, to już przeczuwamy, że będzie to podróż niezwykła. Stajemy się nie jako naocznymi świadkami wydarzeń, które ukształtowały światowej sławy pisarza, prawdziwego mistrza w posługiwaniu się słowem i opisywaniu ludzkich emocji.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 17 maja, o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce pt. Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek autorstwa Mary Ann Shaffer i Annie Barrows.

W kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wziął udział Henryk Krawczyk, sołtys Bolechowic i radny Gminy Zabierzów.

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie Książki"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie Książki