"#Upał" Michała Olszewskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki

"#Upał" Michała Olszewskiego w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiOstatnie w tym roku spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach zakończyło się mocnym akcentem, a to za sprawą naszej grudniowej lektury. #Upał – Michała Olszewskiego wywarł na wszystkich uczestniczkach spotkania ogromne wrażenie. Jak na okładce napisał wydawca: "#Upał" to opowieść o, pułapce, w którą wpaść może każdy, o sieci, którą na nas zastawiono, o(nie) obecności, pracoholizmie, manipulacji.

Niewątpliwie to książka bardzo na czasie i chociaż rzecz dzieje się w środowisku dziennikarskim to w jakimś sensie może to być opowieść o każdym z nas. Już na początku naszej dyskusji, zadałyśmy sobie pytanie - na ile świat pokazany w powieści jest bliski naszej rzeczywistości?

Bohater powieści Michała Olszewskiego pracuje w krakowskim portalu Miasto na gorąco. Sam o sobie mówi: Mówią tu na mnie Fej, bo głęboko siedzę w mediach społecznościowych i bardzo mnie to kręci. Szeruję, lajkuję, followuję, wokół osi czasu nawijam naprawdę grube tematy… wzniecać dyskusję sieciową lubię a ona ma swoje szybkie prawa. Fej żyje nieustannie na wysokich obrotach, w ciągłym napięciu, bo miejski portal z ambicjami globalnymi to jest walka ciągła, trzeba się tu zwijać jak w ukropie. Z błahego newsa trzeba  zrobić temat dnia  i rozpętać medialną burzę. Fej uwielbia swoją pracę i spełnia się w niej całkowicie. Swoje tu i teraz definiuje wytatuowanym na bicepsie symbolem 24/7. Pracy podporządkowuje wszystko, nawet rodzinę. Jednak za swoje całkowite spełnienie zawodowe przyjdzie bohaterowi zapłacić druzgocącą cenę.

Powieść Olszewskiego, poruszająca tak wiele ważnych tematów, stała się dla nas pretekstem do dyskusji nie tylko o świecie współczesnych mediów, o uzależnieniach internetowych i okienkach Facebooka, ale także sprowokowała do głębokiej refleksji na temat konsekwencji życiowych wyborów. Zastanawiałyśmy się również, na ile hasło Miej ajfon i patrzaj w ajfon staje się dla wielu dewizą życiową.

#Upał oceniłyśmy bardzo wysoko, bo oprócz wiarygodnego bohatera, interesującej fabuły i świetnego warsztatu pisarskiego, książka zmusza do wielu przemyśleń.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 25 stycznia na godz. 19.00 Tematem dyskusji będzie książka Trociny Krzysztofa Vargi.

"#Upał" Michała Olszewskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki"#Upał" Michała Olszewskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki"#Upał" Michała Olszewskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki