"Widok z Castle Rock" A. Munro w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Widok z Castle Rock" A. Munro w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiTematem sierpniowego spotkania DKK w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach była jedna z książek kanadyjskiej pisarki, laureatki literackiego Nobla  z 2013 r. -  Alice Munro. Nazwana przez Akademię Szwedzką "mistrzynią krótkiej formy literackiej", autorka jest postrzegana jako jedna z najznakomitszych, najbardziej cenionych i podziwianych współczesnych pisarek.

Z jej  bogatego dorobku literackiego na nasze sierpniowe spotkanie wybrałyśmy  Widok z Castle Rock -  książkę, która zaskoczyła rzesze czytelników. Znana mistrzyni opowiadań, tym razem napisała opowieści tak ściśle ze sobą powiązane, że zbiór ten przypomina niemal powieściową sagę. Niewątpliwie jest to książka bardzo osobista, mocno inspirowana biografią autorki. Opowiada dzieje rodziny Munro począwszy od końca  XVIII w. aż po lata dziewięćdziesiąte wieku XX.

Na początku pisarka prezentuje historię swoich przodków, którzy wyruszyli  z górzystej, pasterskiej Szkocji, do mitycznej Ameryki, by w końcu osiedlić się w surowej Kanadzie. Niestety, ta część książki bardzo nas  rozczarowała. Sposób, w jaki autorka przedstawiła dzieje swoich przodków utwierdził nas w przekonaniu, że -  jak powiedziała jedna z uczestniczek spotkania: Munro o wiele lepiej, niż dawną historię oddaje czasy sobie współczesne.

W drugiej część książki, o wiele obszerniejszej, przybliżającej dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały autorki, odnalazłyśmy wszystko to  za co  Alice Munro  kochamy i podziwiamy. Jej psychologiczną dociekliwość w pojmowaniu natury człowieka, niezwykły zmysł obserwacji połączony z wielką wrażliwością, talent w przedstawianiu obrazów z codziennego życia… i język prosty, oszczędny, znakomicie oddający realność przedstawionego w książce świata.

Zapraszamy na spotkanie 21 września godz. 19.00. Wkrótce poznamy tytuł książki, o której będziemy dyskutować.

"Widok z Castle Rock" A. Munro w Dyskusyjnym Klubie Książki"Widok z Castle Rock" A. Munro w Dyskusyjnym Klubie Książki