Literacki rok w Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece w Bolechowicach.

Koniec roku to zwykle najlepszy moment na podsumowania i refleksje. W takim właśnie klimacie przebiegało ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach. Był to dla nas  rok niezwykle  pracowity i pełen wrażeń. Nasz klub skończył pięć lat, jego jubileusz świętowaliśmy wspólnie z czytelnikami 16 maja.

W ogłoszonym w tym roku, przez wojewódzkiego koordynatora małopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki, konkursie  na organizację i przeprowadzenie wydarzenia – inicjatywy w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki – „Obchody jubileuszu 5-lecia DKK w Bolechowicach” – wybrano i nagrodzono jako najlepszą inicjatywę w ramach DKK 2019. Tak wielkie wyróżnienie przyniosło nam ogromną radość i satysfakcję. Jest to dla nas jednocześnie zobowiązanie do dalszego promowania idei DKK wśród naszych czytelników… tak więc w naszych przyszłorocznych planach znajdują się już różnorodne i niezwykle ciekawe wydarzenia literackie.

Jaki był  ten rok pod względem przeczytanych książek? - pora zatem na podsumowanie. Za nami wiele ciekawych rozmów i inspirujących literackich sporów. Na comiesięcznych spotkaniach przedyskutowaliśmy dwanaście książek, niektóre z nich na długo pozostaną w naszej pamięci. Należy do nich na pewno, „obsypana dziesiątkami” książka Kjersti Skomsvold pt.: „Im szybciej idę, tym jestem mniejsza”, która w tym roku została zwyciężczynią naszego czytelniczego rankingu. Zdaniem wszystkich uczestniczek, jest to książka wyjątkowa pod każdym względem. To, tylko z pozoru lekka powieść, którą trzeba smakować zdanie po zdaniu. Oprócz znakomitej, niezwykle przejmującej fabuły mnóstwo w niej życiowych maksym i mądrości, wypowiedzianych przez główną bohaterkę Mathe Martinsen. Na podium znalazły się również „Tylko Lola” – Jarosława Kamińskiego oraz „Nieważkość” Julii Fiedorczuk.

Obok książek, które wywarły na nas największe wrażenie, znalazły się również takie, które zawiodły, jak chociażby nasza grudniowa lektura - książka „Jak zostałam wiedźmą” autorstwa Doroty Masłowskiej. Jej fabuła, w formie wierszowanej opowiastki, dedykowana w podtytule zarówno dzieciom jak i dorosłym, sama w sobie nie jest ani odkrywcza ani zbyt ciekawa. W książce, co prawda znalazły się fragmenty, które mogły się podobać, ale one nie wystarczyły, aby książka nas zachwyciła. Zachwyciły natomiast znakomite ilustracje Marianny Sztymy.

W nadchodzącym roku czekają nas nowe wyzwania literackie, zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszego czytelniczego klubu. Formuła spotkań DKK zgodnie z ideą programu jest otwarta. Na comiesięcznych spotkaniach w bibliotece mamy okazję podzielić się swoimi wrażeniami i refleksją na temat wspólnie przeczytanej książki. Najważniejsza jest radość czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania literatury współczesnej. DKK to nie tylko dyskusja o książkach, to także intelektualna zabawa, miła i przyjacielska atmosfera.

Zapraszamy na spotkanie 23 stycznia – godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Jakuba Małeckiego pt. "Nikt nie idzie”

Polub nas na facebooku!