Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiSpotkanie zorganizowane zostało w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

16 maja Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych działający przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach obchodził 5-lecie swojego istnienia. Na jubileuszowe spotkanie przybyli  przedstawiciele władzy samorządowe - sekretarz gminy Bartosz Barański, przew. Rady Gminy Henryk Krawczyk, oraz czytelnicy i sympatycy naszej biblioteki.

Spotkanie rozpoczęła dyr. SCKiPGZ Aleksandra Małek, która przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Jubileuszowe spotkanie było dobrą  okazją do podsumowania działalności i osiągnięć naszego klubu. W ciągu pięciu lat odbyło się  56 spotkań, w trakcie których dyskutowałyśmy o wspólnie wybranych i przeczytanych  książkach. Były wśród nich zarówno powieści, zbiory opowiadań jak i książki reporterskie. Obrazował to piękny, kolorowy plakat przygotowany przez klubowiczki. Dzięki działalności Klubu, przy współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie udało nam się zorganizować niezwykle ciekawe spotkania autorskie z: Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Jagielskim, Katarzyną Boni i Michałem Rusinkiem. Z okazji jubileuszu wybrałyśmy również „złotą dziesiątkę” książek, które w sposób szczególny zapadły w naszej pamięci. Książki – laureatki można było zobaczyć na przygotowanej prezentacji.

Pozostając w klimacie wielkiej literatury w dalszej części spotkania zaprosiliśmy wszystkich na spotkanie z Danutą Węgiel – artystą, fotografem, która od ponad 20 lat portretuje ludzi kultury i nauki, co zaowocowało licznymi publikacjami w prasie, na okładkach książek oraz plakatach. Spotkanie z artystką wzbogaciła wystawa jej zdjęć zatytułowana Stopklatka Obecności. Prezentowane fotografie są swoistym zapisem spotkań autorki z najwybitniejszymi pisarzami. Mogliśmy na nich zobaczyć min. zapatrzonego w dal Czesława Miłosza, zerkającą przez dziurkę od klucza Ewę Lipską, Jerzego Pilcha z nieodłącznym papierosem czy pełną zadumy Julię Hartwig. Oprowadzając nas po swojej wystawie, Pani Danuta szczególnie dużo miejsca poświęciła Stanisławowi Lemowi, który tak chętnie gościł artystkę w swoim krakowskim domu na Klinach. Te niezwykle ciepłe opowieści naszego gościa były przeplatane fragmentami wierszy i prozy, które przygotowały i przedstawiły uczestniczki naszego klubu.

Jubileusz naszego klubu spędzony w gronie tak wspaniałych, ceniących dobre książki osób, był okazją do ciekawych i długich  rozmów, wspomnień i snucia planów na przyszłość. Oczywiście, jak na prawdziwych urodzinach, nie zabrakło  tradycyjnego Sto lat i pysznego tortu, o który zadbał Henryk Krawczyk przewodniczący Rady Gminy i zarazem sołtys Bolechowic.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom, którzy swoją obecnością  zaszczycili  naszą uroczystość i dziękujemy za otrzymane życzenia i gratulacje.

Dziękujemy również Klubowi Seniora Dolce Vita w Bolechowicach za udostępnienie sali zarówno na nasze jubileuszowe spotkanie jak i na spotkania autorskie dla młodzieży, które odbywały się w Tygodniu Bibliotek.

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Polub nas na facebooku!