Finał III Gminnego Konkursu Historycznego

Finał III Gminnego Konkursu HistorycznegoW czwartek, 24 maja w Nielepicach odbył się finał III Gminnego Konkursu Historycznego pt. Ta, co nie zginęła – 100 lat Niepodległej Polski. Tegoroczny konkurs poświęcony był obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i podzielony był na dwie kategorie. Plastyczną skierowaną do uczniów z klas V – VI oraz druga - dla uczniów klas VII i klas gimnazjalnych - polegającą na stworzeniu prezentacji multimedialnej.

Organizatorami  konkursu byli: Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie, Rada Sołecka Nielepic oraz Stanisław Dam, radny gminy Zabierzów. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Wójt Gminy Zabierzów, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie. Na uroczysty finał  do Nielepic przybyli uczestnicy konkursu, dyrektorzy szkół, nauczyciele a także zaproszeni goście:

- Bartosz Barański – Sekretarz Gminy Zabierzów reprezentujący Elżbietę Burtan, Wójta Gminy Zabierzów

- Ewa Włodarczyk – Dyrektor Wydziału Strategii Edukacyjnej i Pragmatyki Zawodowej w Kuratorium Oświaty w Krakowie

- Radosław Włoszek – Prezes Zarządu Kraków Airport

- Janina Wilkosz –  Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół Gminy Zabierzów

- Romana Maziej-Niewczas – Przewodnicząca Komitetu PIS w Gminie Zabierzów

Po uroczystym powitaniu przez Aleksandrę Małek, z up. Dyrektor SCKiPGZ głos zabrali przybyli goście, kierując do młodzieży słowa, w których wyrażali swój podziw i uznanie za ich pasję, talent oraz zaangażowanie w konkursowe przygotowania. Następnie prowadząca finał konkursu Maria Gaudyn - kierownik GBP w Zabierzowie - zaprosiła uczniów do zaprezentowania trzech prac multimedialnych, które zakwalifikowały się do finału. Byli to:

- Bartosz Hojna i Kacper Koczwara Powstanie Styczniowe 1863-1864

- Zofia Kawęska Germanizacja i rusyfikacja – walka w obronie kultury i języka polskiego

- Milena Kot i Julia Woźniak Powstanie Styczniowe

Po naradzie jury, któremu przewodniczyła Aneta Krzysztof - nauczyciel historii w SP w Nielepicach - ogłosiło swoje wyniki. Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom a laureaci zostali obdarowani cennymi nagrodami. Ponadto zwycięzcy obu kategorii, otrzymali z rąk Ewy Włodarczyk dodatkowe nagrody, które ufundowało Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Na zakończenie wszyscy udali się do pobliskiego parku, aby złożyć kwiaty przy obelisku upamiętniającym rotmistrza Witolda Pileckiego  a także posadzić sadzonkę młodego dębu, na pamiątkę setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lista laureatów III Gminnego Konkursu Historycznego im. Witolda Pileckiego Ta, co nie zginęła – 100 lat Niepodległej Polski.

W kategorii plastycznej jury pod przewodnictwem Urszuli Obydzińskiej dokonało oceny prac i przyznało następujące nagrody:

I miejsce - Julia Dula

II miejsce - Kamila Księżyc

III miejsce - Martyna Czajowska

Wyróżnienia otrzymali:

- Weronika Dąbrowska

- Agata Kędzierska

- Weronika Kłosowska

- Kinga Kocwa

- Wioletta Łazowy

- Wiktor Wójcik

W konkursie prezentacji multimedialnych jury w składzie Aneta Krzysztof, Aleksandra Małek oraz Barbara Baranowska przyznało następujące nagrody:

I miejsce - Zofia Kawęska

II miejsce - Bartosz Hojna i Kacper Koczwara

III miejsce - Milena Kot i Julia Woźniak

Na zakończenie pragniemy podziękować dyrektorom szkół, nauczycielom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację finału. Nie zapominamy też o uczniach, bo to przecież dla Was był ten konkurs.

Dziękujemy!!!

Finał III Gminnego Konkursu HistorycznegoFinał III Gminnego Konkursu HistorycznegoFinał III Gminnego Konkursu Historycznego