Tajemnica starej szafy

Tajemnica starej szafy25 kwietnia dzieci z Rudawy brały udział w przedstawieniu pt. Tajemnica starej szafy. Spektakl z tematem na czasie, bo w kwietniu są aż dwa święta książki. 2-go kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej a 23-go kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Na przedstawienie w wykonaniu aktorów Grupy Teatralnej „Edu-Artis” Biblioteka Publiczna w Rudawie zaprosiła dzieci ze Szkoły Podstawowej. Mali widzowie oglądali przygody rozbójnika Rumcajsa i jego żony Hanki w Rzaholeckim Lesie i chwilami sami uczestniczyli w wydarzeniach dziejących się na scenie i poza nią.

Sztuka na motywach znanej książki opowiada o tym, jak Rumcajs szukając jelenia znajduje tajemniczą szafę. Nie wiadomo skąd się wziął stary mebel w lesie, ani co w nim jest. Hanka i Rumcajs podejrzewają, że szafa kryje jakieś skarby… A tymczasem z szafy wychodzi zła czarownica… z szafy płynie muzyka, która zmusza do „tańca łamańca” i nie pozwala zapanować nad ruchami i ciałem. To wszystko sprawia, że Rumcajs nie ma odwagi ponownie otworzyć szafy. Za namową i wsparciem dzieci przekręca klucz i znajduje skarb - pięknie i bogato zdobioną księgę… Historia nie skończyłaby się happy endem, gdyby nie dobra czarownica. Wyjęty z szafy „skarb” byłby bezużyteczny, bo Rumcajs otworzył księgę i nic nie zobaczył, bo zapomniał, co znaczą litery. Dobra czarownica „przywróciła” mu umiejętność czytania pod warunkiem, że przynajmniej raz w tygodniu będzie czytał książkę.

A co kryła księga? Baśń o królowej śniegu, baśń o dziewczynce z zapałkami… H.Ch.Andersena, tego pisarza którego uczczono pamięć ustanawiając Międzynarodowy Dzień książki Dziecięcej w dzień jego urodzin. Przedstawienie z podtekstem dydaktycznym zawierało wiele momentów komicznych wywołujących spontaniczne reakcje widzów. Dzieci z radością przyjęły zaproszenie do czytania i obiecały odwiedzać bibliotekę.

W spotkaniu uczestniczyło 80 dzieci z klasy „0” i klas pierwszych.

Tajemnica starej szafyTajemnica starej szafyTajemnica starej szafy

Tajemnica starej szafyTajemnica starej szafy