"Koronczarki" na festiwalach koronki w Koniakowie i Bobowej

Fot. 6. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole (prowadząca ubrana w koronki)Koronka brugijska na warsztatach grupy rękodzielniczej - sierpień 2017r.

Nazwa koronki pochodzi od belgijskiego miasta Brugia. Koronki były tu znane już w XVI wieku, wyrabiano je za pomocą drewnianych szpulek (z nawiniętą nitką), które odpowiednio ze sobą przeplatano. Dziś powiedzielibyśmy, że były wykonywane techniką klockową.

Panie z Grupy Rękodzielniczej przy Bibliotece Publicznej w Rudawie podjęły naukę tej koronki techniką szydełkową, która nie wygląda tak, jak oryginalna brugijska, ale jest równie efektowna. Głównym elementem tej koronki jest taśma wykonana słupkami, która zamyka, łączy mniejsze motywy. Wychodzące spod szydełka „esy floresy, zawijasy, kółka” przypominają koronkę klockową. W kolejne czwartki sierpnia, pod okiem pani Małgorzaty Biały ze Stowarzyszenia LUD-ART powstawały na warsztatach w bibliotece pierwsze serwety z wzorami koronki brugijskiej (fot. 1).

Koronka koniakowska

12 sierpnia w ramach trwającego Festiwalu Koronki Koniakowskiej koronczarki zwiedzały w Koniakowie galerię Marii Gwarek miejsce znane jako Izba Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki. Zbiory, pamiątki zgromadziła tu Zuzanna Gwarek, synowa Marii. Zuzannie Gwarek zasłużonej rękodzielniczce poświęcono wystawę fotograficzną dokumentującą jej wkład w historię koronki koniakowskiej. Obecnie gospodarzem galerii jest przedstawicielka kolejnego pokolenia Urszula Rybka, córka Zuzanny. W miejscowej szkole jak zwykle przy tej okazji zaprezentowano największą na świecie serwetę. Tu przygotowano również wystawę najstarszych koronek koniakowskich, które zachowały się w doskonałym stanie i zachwycają pięknymi, niepowtarzalnymi wzorami. O tym, kto wykonywał wzory i jakie w „rodzinnych” koronkach opowiadała jedna z najstarszych rękodzielniczek z Koniakowa. Po uroczystym otwarciu wystawy, przy kawie była chwila do rozmów z twórcami z Koniakowa, Krakowa, Tych, a nawet z Węgier (fot. 2-8). Koniaków był głównym celem wyjazdu, ale nie jedynym. Po drodze, w Żywcu zwiedziliśmy zamek Habsburgów, w nim także zgromadzone zbiory etnograficzne (fot. 9-10).

Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej

Dla koronki klockowej corocznie gmina Bobowa organizuje kilkudniowy festiwal, z konkursem, pokazami mody, prezentacjami wystawców z Polski i  zagranicy. W tym roku nieco wcześniej, jak poprzednio festiwal trwał od 7-go do 9-go  września. Wydarzenie jest świętem koronki klockowej, bo tu koronki uczą się również dzieci i koronka stała się znakiem gminy. Tu corocznie zjeżdżają twórcy ludowi z całej Europy. My szukaliśmy wśród stoisk przedstawicieli grupy z Krakowa, bo od dwóch lat w tej grupie pokazuje swoje prace uczestniczka również naszych warsztatów Beata Jarema. Jak, co roku grupa krakowska wyjechała z festiwalu z nagrodami, które otrzymały znane nam panie Jadwiga Węgorek i Małgorzata Grochola. Obydwie wielokrotnie już wcześniej nagradzane – mistrzyni i uczennica. Czy jeszcze ktoś z naszej grupy poza Beatą Jarema siądzie przy wałku i klockach? To się w przyszłości okaże, na razie co roku w Bobowej panie próbują robić koronkę na wstępnych warsztatach prowadzonych przez tutejsze mistrzynie (fot. 11-18).

Bardzo dziękujemy panu Sołtysowi Marcinowi Cieślakowi i Radzie Sołeckiej Rudawy za przekazane nam środki finansowe, z których częściowo pokryliśmy koszty tych podróży edukacyjnych. Niewątpliwie pomaga nam to w zdobywaniu nowych doświadczeń w sztuce ludowej, służy spotkaniom z twórcami, umożliwia zdobycie materiałów i wzorów.

Fot. 1.Prezentacja pierwszych prac wykonanych w czasie warsztatów z Małgorzatą Biały

Fot. 2. Pamiątkowe zdjęcie na tle największej serwety na świecie -  z rękodzielniczkami z Koniakowa, Krakowa, Tychów, Węgier.

Fot. 3. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie

Fot. 4. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie. Wśród siedzących m.in. Janina Ziąbka, Teresa Korbiel, Józefa Kostecka, Barbara Matysik

Fot. 5. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie

Fot. 7. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole

Fot. 8. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole

Fot. 9. Wizyta w zamku Habsburgów w Żywcu

Fot. 10. Wizyta w zamku Habsburgów w Żywcu

Fot. 12. Przy stoisku gospodarzy festiwalu

Fot. 13. Przy stoisku grupy z Krakowa, wśród rękodzielniczek Beata Jarema

Fot. 14. Beata Jarema na stoisku grupy z Krakowa

Fot. 15. Nasze rękodzielniczki w trakcie oglądania nagrodzonych prac i stoisk

Fot. 16. Pokaz mody na festiwalu. We wszystkich prezentowanych strojach użyto zdobnictwa koronką klockową.

Fot. 17. W drodze do Bobowej zwiedzaliśmy zamek w Nowym Wiśniczu

Fot. 18. Przy bramie zamku w Nowym Wiśniczu

Fot. 1.Prezentacja pierwszych prac wykonanych w czasie warsztatów z p. Małgorzatą BiałyFot. 2. Pamiątkowe zdjęcie na tle największej serwety na świecie -  z rękodzielniczkami z Koniakowa, Krakowa, Tychów, WęgierFot. 3. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie

Fot. 4. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie. Na fot. wśród siedzących Janina Ziąbka, Teresa Korbiel, Józefa Kostecka, Barbara MatysikFot. 5. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w KoniakowieFot. 6. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole (prowadząca ubrana w koronki)