"Jasne dni" Zsuzsy Bánk w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Jasne dni" Zsuzsy Bánk w Dyskusyjnym Klubie Książki Zdaniem uczestniczek lipcowego spotkania DKK w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach świetnie się złożyło, że Zsuzsa Bánk, niemiecka powieściopisarka i dziennikarka zagościła ze swoją książką właśnie podczas naszego letniego spotkania. Jak same przyznały, wakacyjno – letni czas jest idealną porą na lekturę powieści Jasne dni.

Nie ma tu historii zapierającej dech, ani nagłych zwrotów akcji. Jest natomiast niespiesznie opowiedziana piękna historia niezwykłej przyjaźni trojga dzieci: Seri, Aji i Karla. Jest to zarazem historia ich matek, które z czasem połączyła niezwykła więź.

W Kirchblut, małym południowoniemieckim miasteczku wschodzą i zachodzą jasne dni dzieciństwa. Seri spędza je z Karlem i Ają, córką węgierskich artystów, która wraz ze swoja matką Évi  mieszka w zrujnowanym domu na obrzeżach. To tutaj najczęściej spotyka się trójka przyjaciół. Ich wspólnie spędzony czas to niekończąca się zabawa pod troskliwą opieką Évi.

Ten z pozoru idylliczny obraz dzieciństwa mącą jednak ukrywane lęki i dramatyczne zdarzenia. Ojciec Seri zmarł wkrótce po tym, gdy przyszła na świat. Ojciec Aji jest cyrkowcem i w domu pojawia się tylko raz w roku. Brat Karla pewnego dnia wsiadł do nieznanego samochodu i nigdy nie wrócił Każde z tych dzieci dźwiga bagaż doświadczeń, który da o sobie znać w  dorosłym życiu.

Lipcowa lektura przypadła do gustu wszystkim uczestniczkom spotkania. U wielu przywołała wspomnienia magicznych chwil ze swojego dzieciństwa. Zsuzsa Bánk stworzyła powieść, którą czyta się do końca  z jednakowym zainteresowaniem i podziwem dla kunsztu jakim autorka posługuje się słowem. Napisana pięknym, prostym językiem powieść urzeka niezwykle plastycznymi scenami. Autorka zadbała, aby nawet najmniejszym detalom nadać głęboki sens i magiczny charakter. Jasne dni mają w sobie dużo dobrej energii a ciepło bijące z tej książki działa pokrzepiająco.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 24 sierpnia o godz. 19.00 Będziemy rozmawiać o książce Widok z Castle Rock autorstwa Alice Munro.

"Jasne dni" Zsuzsy Bánk w Dyskusyjnym Klubie Książki "Jasne dni" Zsuzsy Bánk w Dyskusyjnym Klubie Książki