"Nagle pukanie do drzwi" E. Kereta w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Nagle pukanie do drzwi" E. Kereta w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiCzerwcowe spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach upłynęło w klimacie prozy izraelskiego pisarza Etgara Kereta, uznawanego powszechnie za mistrza krótkiej formy literackiej. Młode pokolenie Izraelczyków mówi o nim: Mamy swojego pisarza, a krytycy nazywają go skandalistą z Tel Awiwu. Etgar Keret to również autor scenariuszy, reżyser, współtwórca musicali i komiksów.

Dla większości uczestniczek naszego klubu było to pierwsze spotkanie z twórczością tego izraelskiego prozaika a tematem czerwcowej dyskusji były opowiadania zebrane w tomie Nagle pukanie do drzwi.

Bohaterowie z opowiadań Kereta to korowód najróżniejszych postaci, często zagubionych, samotnych, nieszczęśliwych ludzi zmagających się ze swoim losem. Poznamy tu między innymi Rubiego, którego prześladują postacie z jego własnych kłamstw oraz pewną młodą dziewczynę, którą  odwiedzają byli adoratorzy samobójcy. Przy kawiarnianym stoliku spotkamy Rubena rozmawiającego z nieznajomymi i za każdym razem udającego kogoś innego a także płatnego mordercę powracającego po śmierci w postaci pluszowego misia.

Keret to wnikliwy obserwator, pisarz o wielkiej wyobraźni i poczuciu humoru, często posługujący się absurdem dla opisania zawiłości ludzkich wyborów życiowych. Stworzone przez niego historie pełne są niezwykłych zdarzeń, które odzwierciedlają lęki, tęsknoty i niespełnione marzenia wielu ludzi. Jednak nie wszystkie opowiadania zawarte w tomiku Nagle pukanie do drzwi były dla nas równie ciekawe. W pamięci uczestniczek czerwcowego spotkania szczególnie zapadło opowiadanie tytułowe oraz Lieland i Złota rybka.

Ada, która niedawno dołączyła do naszego dyskusyjnego klubu swoją opinię o książce wyraziła w słowach: To zbiór opowiadań, choć dla mnie bardziej to pudełko puzzli, bardzo różne, można by rzec że z różnych bajek, ale układają się w wielobarwną całość. Jest tu i miłość, i strach, i samobójstwo, i wierzenie w złotą rybkę. Wszystko to jest tak bardzo różnorodne jak... my jesteśmy. Niektóre opowiadania opowiadają tak po prostu jakąś historię, niektóre natomiast zaskakują. Zaskakują puentą, niektóre irracjonalizmem, niektóre specyficznym humorem... ale takie jest życie – kolorowe i nieprzewidywalne jak opowiadania Kereta.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 lipca o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie powieść Jasne dni Zsuzsy Bank.

"Nagle pukanie do drzwi" E. Kereta w Dyskusyjnym Klubie Książki"Nagle pukanie do drzwi" E. Kereta w Dyskusyjnym Klubie Książki