Szlakiem legend krakowskich

Szlakiem legend krakowskichTo już druga wyprawa dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki z biblioteki w Bolechowicach do WBP w Krakowie. Tym razem podążaliśmy szlakiem legend krakowskich, bo prastary Kraków jest miejscem, które szczególnie upodobały sobie te niezwykłe opowieści.

W każdej legendzie jest ziarnko prawdy – tak rozpoczęła swoją opowieść Renata Wildhardt z WBP, która prowadziła poniedziałkowe warsztaty. Kiedy dzieci poznały już  definicję legendy i jej rolę w życiu kolejnych pokoleń, w sali zapanował niezwykły nastrój. Stało się to za sprawą przywołanych bohaterów i zdarzeń z bardzo dawnych czasów.

Ryk groźny i potężny smoka z wawelskiego wzgórza, przerwany dźwięk trąbki z Mariackiej wieży, szum skrzydeł i gruchanie krakowskich gołębi, które jak głosi legenda są zaczarowanymi rycerzami księcia Probusa. Pojawił się również Lajkonik urzekający swoim wyglądem i werwą. Jednak z największym przejęciem dzieci słuchały opowieści o Królowej Jadwidze, która obejmując tron była prawie równolatką naszych drugoklasistów. Na zakończenie tej części spotkania dzieci odgadywały zagadki przygotowane przez panią Renatę i wykonały koronę dla Królowej Jadwigi oraz ślad jej stopy…

Potem przyszedł czas na zwiedzanie miejsc związanych z poznanymi legendami. Opuściliśmy przyjazne mury wojewódzkiej  biblioteki i udaliśmy się do Kościoła Ojców Karmelitów na Piasku by zobaczyć cios kamienny z odciśniętym wizerunkiem stopy (tzw. stopka królowej Jadwigi). Następnie skierowaliśmy się w stronę Rynku, gdzie dzieci odnajdywały niezwykłe miejsca znane z krakowskich legend i tradycji, o których dowiedziały się podczas zajęć w bibliotece.

W wyprawie wzięły udział dzieci z klasy 2c ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak.

Następne spotkanie małych klubowiczów z DKK odbędzie się 20 marca w Bibliotece  Publicznej w Bolechowicach. Będziemy dyskutować o książce Zygmunta Miłoszewskiego pt. Góry Żmijowe.

Szlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskich

Szlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskich

Szlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskich

Szlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskich

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj