Szlakiem legend krakowskich

Szlakiem legend krakowskichTo już druga wyprawa dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki z biblioteki w Bolechowicach do WBP w Krakowie. Tym razem podążaliśmy szlakiem legend krakowskich, bo prastary Kraków jest miejscem, które szczególnie upodobały sobie te niezwykłe opowieści.

W każdej legendzie jest ziarnko prawdy – tak rozpoczęła swoją opowieść Renata Wildhardt z WBP, która prowadziła poniedziałkowe warsztaty. Kiedy dzieci poznały już  definicję legendy i jej rolę w życiu kolejnych pokoleń, w sali zapanował niezwykły nastrój. Stało się to za sprawą przywołanych bohaterów i zdarzeń z bardzo dawnych czasów.

Ryk groźny i potężny smoka z wawelskiego wzgórza, przerwany dźwięk trąbki z Mariackiej wieży, szum skrzydeł i gruchanie krakowskich gołębi, które jak głosi legenda są zaczarowanymi rycerzami księcia Probusa. Pojawił się również Lajkonik urzekający swoim wyglądem i werwą. Jednak z największym przejęciem dzieci słuchały opowieści o Królowej Jadwidze, która obejmując tron była prawie równolatką naszych drugoklasistów. Na zakończenie tej części spotkania dzieci odgadywały zagadki przygotowane przez panią Renatę i wykonały koronę dla Królowej Jadwigi oraz ślad jej stopy…

Potem przyszedł czas na zwiedzanie miejsc związanych z poznanymi legendami. Opuściliśmy przyjazne mury wojewódzkiej  biblioteki i udaliśmy się do Kościoła Ojców Karmelitów na Piasku by zobaczyć cios kamienny z odciśniętym wizerunkiem stopy (tzw. stopka królowej Jadwigi). Następnie skierowaliśmy się w stronę Rynku, gdzie dzieci odnajdywały niezwykłe miejsca znane z krakowskich legend i tradycji, o których dowiedziały się podczas zajęć w bibliotece.

W wyprawie wzięły udział dzieci z klasy 2c ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak.

Następne spotkanie małych klubowiczów z DKK odbędzie się 20 marca w Bibliotece  Publicznej w Bolechowicach. Będziemy dyskutować o książce Zygmunta Miłoszewskiego pt. Góry Żmijowe.

Szlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskich

Szlakiem legend krakowskichSzlakiem legend krakowskich