Urodziny Misia Uszatka w bibliotece

Urodziny Misia Uszatka w bibliotecePluszowy miś z oklapniętym uszkiem - bohater opowiadań Czesława Janczarskiego oraz serialu telewizyjnego - obchodził 6-go marca swoje 60 urodziny. Nie jest jedynym pluszowym przyjacielem dzieci, bo znany jest też Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Colargol, Miś Rupert…ale Uszatek jest nasz i to już od trzech pokoleń!

Na początku wymyślony przez Czesława Janczarskiego był postacią w historyjkach zamieszczanych  w piśmie Miś wydawanym dla dzieci w wieku przedszkolnym. Nieco później Czesław Janczarski zebrał drukowane w Misiu opowiadania i wydał w pięciu książkach: Przygody i wędrówki Misia Uszatka, Nowi przyjaciele Misia Uszatka, Gromadka Misia Uszatka, Bajki Misia Uszatka, Zaczarowane kółko Misia Uszatka- wszystkie pięknie ilustrowane przez Zbigniewa Rychlickiego. Od 1975 roku dzieci mogły oglądać sympatycznego misia w serialu telewizyjnym nadawanym jako dobranocki. Dziś dostępny jest serial, nowe wydanie książki przygotowane przez „Naszą Księgarnię” i audiobook z tekstem czytanym przez Jerzego Sthura. Nie może więc nikogo dziwić, że postanowiliśmy uczcić 60 urodziny kogoś tak ważnego jak Miś Uszatek, który ”zna się z dziećmi nie od dziś. Na urodzinową uroczystość zaprosiliśmy do Biblioteki Publicznej w Rudawie dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Służebniczek NMP NP w Rudawie. Z pierwszych przeczytanych opowiadań dowiedzieliśmy się jak to z oklapniętym uszkiem było i jak miś trafił do dzieci. Obejrzeliśmy też kilka odcinków filmu (ze znakomitym dubbingiem Mieczysława Czechowicza, pamiętanego przez dorosłych), filmowa piosenka łatwo wpadła nam w ucho i śpiewaliśmy ją razem z „filmowym misiem”. Jak przystało na urodziny były baloniki, był kolorowy tort i dmuchanie świeczek i tradycyjne, zaintonowane przez dzieci „sto lat”. Jak zwykle i ta wizyta dzieci była okazją do rozmów o książkach, które czytamy i które chcielibyśmy przeczytać oraz do wypożyczenia książki. Tym razem dzieci zabrały do przedszkola wypożyczony dla naszej biblioteki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej audiobook Miś Uszatek.

W spotkaniu wzięły udział dzieci z grupy „średniaków” i „starszaków” pod opieką pań wychowawczyń: B. Kiełbasy, M. Skotnicznej.

Urodziny Misia Uszatka w biblioteceUrodziny Misia Uszatka w biblioteceUrodziny Misia Uszatka w bibliotece