"Życie to jednak strata jest" w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Życie to jednak strata jest" w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa pierwsze w tym roku spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach wybraliśmy książkę Życie to jednak strata jest, która jest owocem spotkań i wielu rozmów Andrzeja Stasiuka z dziennikarką Gazety Wyborczej Dorotą Wodecką. Rozmowy toczyły się w różnych miejscach, oprócz domu pisarza, często był to szałas albo samochód pokonujący drogi Beskidu Niskiego.

Pierwszy raz dziennikarka pojechała do Wołowca zapytać Stasiuka o miłość. Jak sama powiedziała: - Byłam ciekawa, jak Macho polskiej literatury okazuje uczucia kobiecie… i tak przez kilka następnych lat spotykała się z pisarzem, który odpowiadając na pytania, snuł swoją „niekończącą się opowieść o życiu  i książkach, o kobietach i miłości, podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, religii i polityce”. Jak sam później przyznał: - Gadaliśmy jak najęci. Wodecka zadając różne pytania, czasem „przypiera pisarza do muru”. Fascynujące w książce jest to, że nie ma tu tematów czy spraw zakazanych. Pisarz ma jasne, sprecyzowane poglądy, o których mówi głosem zdecydowanym, w charakterystycznym dla siebie stylu. Jego sposób mówienia przyciąga, a jego postrzeganie świata zachęca do głębszych przemyśleń i przekonuje, że można żyć po swojemu.

Będąc pod wielkim wrażeniem styczniowej  lektury, oceniliśmy ją bardzo wysoko i co zdarza się nie często, tym razem w swoich ocenach  byłyśmy nad wyraz jednomyślne. Pięć dziesiątek i trzy dziewiątki (jedna nawet z plusem) mówią same za siebie. Jak zwykle Wydawnictwo Czarne, które przyzwyczaiło nas do znakomitych książek i tym razem nie zawiodło. W tej książce przyciąga wszystko. Ze znakomitą treścią świetnie współgrają niezwykle klimatyczne, czarno-białe fotografie pisarza na tle beskidzkiego krajobrazu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 23 lutego 2017r. o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie książka Śmierć czeskiego psa Janusza Rudnickiego.

"Życie to jednak strata jest" w Dyskusyjnym Klubie Książki"Życie to jednak strata jest" w Dyskusyjnym Klubie Książki