Narodowe Czytanie "Quo vadis" w Zabierzowie

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

3 września już po raz piąty odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, mająca na celu popularyzację czytelnictwa, a zwłaszcza epokowych dzieł literatury polskiej. Jak co roku, patronat nad tym wydarzeniem objęła para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170 rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. W tym roku Polacy mogli sami dokonać wyboru lektury jakiej ma być poświęcona akcja. Drogą  internetowego głosowania zadecydowali, że w pierwszą sobotę września cała Polska czytała Quo vadis Henryka Sienkiewicza, co można było usłyszeć w całym kraju, w ponad dwóch tysiącach miejscowości, wśród których, jak co roku nie zabrakło również Zabierzowa.

Narodowe Czytanie w naszej gminie odbyło się tym razem na zabierzowskim rynku, który powoli staje się miejscem ciekawych wydarzeń kulturalno - artystycznych. Piękna pogoda, szum pobliskiej fontanny sprawił, że ta literacka uczta zyskała dodatkową, wspaniałą oprawę. Dla przechodzących obok rynku mieszkańców była to doskonała okazja, aby choć na chwilę przysiąść na ławce i za sprawą Sienkiewiczowskich bohaterów  przenieść się w do Rzymu z czasów Nerona.

Jak co roku wspólne czytanie zainaugurowała wójt Elżbieta Burtan, w interpretacji której usłyszeliśmy fragment powieści, w którym Marek Winicjusz poznaje Ligię. Następnie na scenie kolejno pojawiali się przedstawiciele Klubów Seniora z naszej gminy. Jako pierwsi wystąpili seniorzy z Niegoszowic, którzy przeczytali fragment tekstu pt. Winicjusz wśród chrześcijan. Po tym występie udaliśmy się na Zatybrze, wraz z seniorami z Rudawy, którzy dla większego oddania ducha powieści wystąpili w przygotowanych przez siebie strojach. Licznie reprezentowany Klub Seniora z Zabierzowa przedstawił  scenę, w której Winicjusz przyjmuje chrzest. Natomiast seniorzy z Brzezinki  przybliżyli słuchaczom spotkanie Winicjusza z Piotrem. Niezwykłą  scenę odnalezienia Ligii w więzieniu przypomnieli wszystkim seniorzy z Brzoskwini. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie przeczytali fragment powieści, w którym Ligia zostaje ocalona. Wspólne czytanie tradycyjnie zakończyła Przewodnicząca Rady Gminy Maria Kwaśnik, sceną powrotu Piotra do Rzymu. Wielkie uznanie w oczach publiczności zdobyła również Janina Iwat za swój spontaniczny występ na scenie.

Ważnym akcentem całego spotkania była oprawa muzyczna w wykonaniu Gminno-Parafialnego Chóru Voci di San Francesco z Zabierzowa,  pod kierownictwem Edwarda Machety. Partie solowe z akompaniamentem gitary wykonała Dorota Majewska.

W naszym  tegorocznym czytaniu, po raz pierwszy wziął udział artysta plastyk, Ireneusz Mincberger, który przez cały czas tworzył „na żywo” szkice do czytanych kolejno fragmentów Quo vadis. Gdy już wybrzmiały ostatnie fragmenty powieści i ucichły słowa pieśni, wszyscy spotkali się przy wspólnym stole. 

Organizatorem V edycji Narodowego Czytania było Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie. Spotkanie prowadziły - przystrojone w rzymskie tuniki - Maria Gaudyn, kierownik GBP w Zabierzowie oraz Agnieszka Mleczko, koordynator ds. seniorów.        

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. SienkiewiczaNarodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj