Lalki pani Weroniki

Lalki pani WeronikiPani Weronika Knapik to osoba niezwykle ciepła i pogodna, a przy tym z oryginalną pasją. Jej lalki ubrane w stroje z epok przyciągają uwagę wszystkich, którzy je zobaczą. Zaproszenie do Biblioteki Publicznej w Rudawie artystka - bo tak należy ją nazwać - przyjęła chętnie i jak mówi cieszy ją to, że innym może podobać się to co robi.

O tym jak powstają kolejne lalki opowiadała dzieciom ze szkoły podstawowej w Rudawie na spotkaniu, w środę 28 września. Jej zamiłowanie do tworzenia postaci z różnych czasów, postaci powieściowych wzbudza podziw i ogromny szacunek. Słuchaliśmy opowieści o  pierwszej lalce Pippi, o przygotowaniach do następnych prac, gromadzeniu wiedzy o strojach, modzie, materiałach, o projektach, technice, sposobach wykonania rozmaitych szczegółów… i o tym, że nigdy prace nie były robione na czyjeś zamówienie i nigdy nie były sprzedawane.

Pani Weronika podkreśla, że w rozwijaniu tej niecodziennej pasji pomogły jej zdolności krawieckie odziedziczone po tacie. Zawsze może liczyć na pomoc przy wykonaniu trudniejszych elementów na swojego męża. Pan Jan Knapik wspiera więc autorkę prac i duchowo, a wie o lalkach równie dużo. To on był pomysłodawcą małego konkursu i autorem pytań. W związku z tym zwracał uwagę dzieci na  niektóre postaci i eksponowane materiały. Pytania dotyczyły ślepowrona umieszczonego jako znak herbowy na jednej z postaci, pseudonimu, którym niekiedy pani Weronika podpisywała prace i ostatnie pytanie - kim jest dziewczynka z lalką na fotografii? Nagrodzeni za prawidłowe odpowiedzi otrzymali na pamiątkę od naszych gości numer czasopisma Cudowny Świat Lalek, poświęcony historii lalki porcelanowej. Cieszymy się, że mieliśmy okazję pokazać dzieciom małe dzieła sztuki pani Weroniki i jej piękną pasję.

Wszystkich i dzieci i dorosłych zapraszamy do obejrzenia lalek, które będą u nas jeszcze do końca miesiąca.

W spotkaniu wzięły udział dzieci z klasy IIIc pod opieką p. Magdaleny Masłowskiej.

Lalki pani WeronikiLalki pani WeronikiLalki pani Weroniki