Szkiełko i oko

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny był dla pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach biorących udział w projekcie „Kosmos – nasze wielkie podwórko!” niezwykle ciekawy i ekscytujący. Z wielkiego kosmosu przenieśliśmy się bowiem w równie ciekawy świat mikrokosmosu. W tym celu udaliśmy się do Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

Już sam gmach uczelni wywarł na dzieciach ogromne wrażenie. Wędrując zawiłymi korytarzami, pozdrawiani przez rzesze sympatycznych studentów dotarliśmy do sali ćwiczeń, w której czekali na nas naukowcy z Wydziału Metali Nieżelaznych - dr inż Magdalena Suśniak oraz dr inż. Paweł Pałka. Po serdecznym powitaniu, przyszedł czas na działanie. Od tej pory każdy pierwszoklasista stał się małym naukowcem. Fascynujący świat nauki i technologii, dzieci poznawały wykonując różne doświadczenia i eksperymenty naukowe: budowały modele atomu, oglądały pod mikroskopem różne mikroorganizmy. Wykonywały doświadczenia z topniejącą cyną. Poznały programy komputerowe umożliwiające obserwacje np. budowy oka, czółek owadów, czy nawet budowy telefonu komórkowego! Ba, nawet włosa z głowy swojej wychowawczyni.  Zajęcia były tak ciekawe, że nieomal zapomnieliśmy o przerwie na małe co nieco.

Po krótkim odpoczynku, udaliśmy się do pracowni, gdzie mogliśmy zobaczyć bicie medali na specjalnej prasie… i tu czekała na wszystkich niespodzianka, pamiątkowe medale dla każdego uczestnika warsztatów, które osobiście wybił dla nas dr inż. Marcin Mroczkowski. Potem odwiedziliśmy jeszcze słynnego olbrzymiego dinozaura (ulubieńca zarówno dzieci jak i samych studentów) oraz zwiedziliśmy niezwykle ciekawą wystawę skamieniałości i minerałów.

Podczas kilku intensywnych godzin spędzonych w gmachu AGH dużo się śmialiśmy, świetnie się bawiliśmy, a przede wszystkim zarówno dzieci jaki i my( opiekunowie) dużo się nauczyliśmy.

Dziękujemy doktorowi  Panu Pawłowi Pałce (tacie Karolinki uczennicy z klasy 1c ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach), który był inicjatorem całego przedsięwzięcia i tak wspaniale zorganizował i przeprowadził niezwykle interesujące warsztaty, włączając się tym samym w realizację projektu „Kosmos – nasze wielkie podwórko!”

Kosmos – nasze wielkie podwórko!Kosmos – nasze wielkie podwórko!Kosmos – nasze wielkie podwórko!

Kosmos – nasze wielkie podwórko!Kosmos – nasze wielkie podwórko!

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!