Piknik naukowy z Ekipą Naukowców z Laboratorium Pana Korka

Kosmos - nasze wielkie podwórko!30 maja boisko sportowe w Bolechowicach zamieniło się w wielkie, kolorowe laboratorium naukowe. W ramach projektu: ”Kosmos - nasze wielkie podwórko!” (realizowanego przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie  - Filię w Bolechowicach we współpracy ze Szkołą Podstawową w Bolechowicach) zorganizowaliśmy piknik naukowy dla dzieci z młodszych klas. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach - w tym beneficjenci projektu, uczniowie klasy 1c pod opieką Marii Półtorak, oraz pierwszoklasiści z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Horyzont w Bolechowicach i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zelkowie.

Na spotkanie przybyła również słynna Ekipa Naukowców z Laboratorium Pana Korka, która od kilku lat podróżuje po świecie przybliżając piękno nauki na odlotowych pokazach i pasjonujących warsztatach. Każde spotkanie z nimi to fascynująca naukowa przygoda. Tak było i tym razem. Ponieważ, przedmiotem badań w naszym projekcie jest Kosmos, na początku pikniku naukowcy zaproponowali wszystkim dzieciom skonstruowanie urządzenia, dzięki któremu będą mogły oglądać widmo słoneczne i podziwiać  piękne kolory tęczy. Wykorzystując płytkę komputerową, taśmę klejącą, folię i tekturową rurkę każde dziecko zbudowało swój własny spektroskop.

Kolejną atrakcją była budowa rakiet typu PET. Tutaj bardzo przydatne okazały się plastikowe butelki. Kiedy wszyscy uczestnicy pikniku zbudowali swoją rakietę, przyszedł czas na ich testowanie za pomocą specjalnej wyrzutni. Było przy tym sporo śmiechu, ponieważ wyrzutnia stała się niejako zimnym prysznicem. Kolejny punkt imprezy to warsztaty z ciekłym azotem. Były wystrzały, dymy i eksperymenty mrożące krew w żyłach z wykorzystaniem ciekłego azotu o temperaturze -196°C. Odważni uczniowie mogli na własnej skórze sprawdzić jego działanie, śmiałków nie brakowało. Ciekły azot nie dość, że ma ekstremalnie niską temperaturę, to w dodatku cały czas wrze niczym gotująca się woda. Jak to możliwe? Szaleni naukowcy Pana Korka przekonywali dzieci, że nawet skomplikowane zagadnienia fizyczne można wytłumaczyć w prosty, barwny i ciekawy sposób. Naszą wspólną naukową zabawę zakończyła efektowna eksplozja 200 litrowej beczki pełnej piłeczek.

Dziękujemy Henrykowi Krawczykowi - sołtysowi Bolechowic za pomoc w zorganizowaniu pikniku oraz ufundowanie pysznych, orzeźwiających lodów.

Dziękujemy Annie Niemczyk za podarowane dzieciom pyszne chrupki.

Dziękujemy Annie Piechnik - licencjonowanej pielęgniarce za bezinteresowną opiekę medyczną w trakcie pikniku.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!