Drum bun - po skarby Rumunii z Draculą

Drum bun - po skarby Rumunii z DraculąW poniedziałek 9 maja w naszej bibliotece odbyło się spotkanie zabierzowskich gimnazjalistów z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim, który zabrał wszystkich na blisko półtoragodzinną podróż po Rumunii.

Na efektownych fotografiach mogliśmy obejrzeć zarówno zabytki historyczne (m.in. zamek w Branie kojarzący się z postacią hrabiego Draculi) jak i niezwykłe atrakcje przyrodnicze, którym poświęcona była zdecydowana większość prelekcji.

I tak odwiedziliśmy kolejno jaskinie i wąwozy gór Bihor, potężne zapadlisko w Rezerwacie Groapa Ruginoasa, stanowiska błotnych wulkanów, „Płonącą Ziemię” – obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie czy starożytną kopalnię złota w Rosia Montana wraz z przyległym do niej miasteczkiem pamiętającym czasy „gorączki złota”. Na koniec podróż miała zdecydowanie słony charakter, gdyż zeszliśmy pod ziemię do jednej z największych w Europie kopalni soli w Turdzie, by już za chwilę przejść po solnym płaskowyżu Meledic, gdzie zobaczyliśmy Solne Góry i wypływające z rzeźbionych solą stalaktytami jaskiń rzeki solankowe.

Andrzej Pasławski po raz kolejny udowodnił, że potrafi idealnie połączyć w spójną całość opowieść o odwiedzanych przez siebie miejscach z pięknymi zdjęciami i nieodzowną w takich przypadkach dużą porcją humoru.

Spotkanie odbyło się w ramach trwającego XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Drum bun - po skarby Rumunii z DraculąDrum bun - po skarby Rumunii z DraculąDrum bun - po skarby Rumunii z Draculą