Z cyklu "Od tabliczki glinianej do audiobooka"

Z cyklu "Od tabliczki glinianej do audiobooka"Jak wyrabia się papier czerpany – to kolejny temat zajęć z przedszkolakami w Bibliotece Publicznej w Rudawie z cyklu Od tabliczki glinianej do audiobooka. Uczestnikami poniedziałkowych i wtorkowych warsztatów, 9-go i 10-go maja były dzieci z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Służebniczek NMP NP w Rudawie.

Oprócz materiałów potrzebnych do wyrobu papieru zebraliśmy też takie, przy pomocy których, jak zgadywały dzieci, można było dawno temu porozumiewać się. Jak ludzie przekazywali sobie informacje zanim powstało pismo? Próbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie posługując się kamykami, patykami sznurkiem, gestami, dźwiękami…  Ktoś ułożył kamyki w kształt serca, ktoś strzałę z patyków, ktoś wymyślił, że można narysować  miękkim kamykiem jakiś znak na dużym kamieniu lub skale… Razem poznawaliśmy sposoby, materiały i narzędzia, które można było wykorzystać do przedstawienia symboli, znaków, rysunków… Glina, papirus, skóra zwierzęca… i papier, rylce, ptasie pióra, czcionki drukarskie… Do wyrobu papieru czerpanego przygotowaliśmy pulpę ze zużytego papieru, ramki obciągnięte siatkową firanką, ściereczki, podkładki i podsuszone płatki mlecza, liski brzozy, pocięte kolorowe nitki, w pełni lata moglibyśmy dodać płatki nagietków i bławatków. Każdy przedszkolak spróbował sztuki papierniczej. Łatwo można było odgadnąć, dlaczego tego rodzaju produkowany papier nosi nazwę „czerpany".  Zanurzanie sita i nabieranie pulpy drzewnej, papierowej… to właśnie czerpanie. Każda karta  na ramkach otrzymała zdobienia i została odsączona z wody ściereczkami ,następnie przełożona na podkładkę i pozostawiona do wyschnięcia. Z tak wykonanych papierowych kart mają powstać pięknie zaproszenia na „święto rodzinki" w przedszkolu.

W zajęciach brały udział dzieci z grupy „starszaków” pod opieką p. Moniki Skotnicznej.

Z cyklu "Od tabliczki glinianej do audiobooka"Z cyklu "Od tabliczki glinianej do audiobooka"Z cyklu "Od tabliczki glinianej do audiobooka"