Wilno - barok na siedmiu wzgórzach

Wilno - barok na siedmiu wzgórzachW sobotę 14 maja odbyło się spotkanie z podróżniczką Barbarą Pasławską pt. Wilno - barok na siedmiu wzgórzach, zorganizowane w ramach trwającego XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W ciągu półtoragodzinnego spotkania odwiedziliśmy Wilno, najbardziej barokowe miasto na północ od Alp.

Naszą "podróż" rozpoczęliśmy od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, następnie przeszliśmy głównymi ulicami miasta, delektując się kilkunastoma sakralnymi obiektami, ich wnętrzami, historią. Zobaczyliśmy miasto z wysoka, z kilku punktów widokowych, ale także dla przeciwwagi weszliśmy do najmniejszych zakamarków i podwórek, gdzie nikt nie zagląda. Jednym z mostów przeszliśmy przez granicę państwa... które nie istnieje! Odwiedziliśmy bowiem autonomiczną „Republikę Zarzecza”, mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone w prima aprilis a zamieszkaną głównie przez różnej maści artystów.
Następnie odwiedziliśmy cmentarz na Rossie a potem przeszliśmy prestiżowym Prospektem Gedymina, kojarzącym mi się z londyńską Oxford Street. Na sam koniec oglądaliśmy uroki Zwierzyńca, najbardziej "zielonej" dzielnicy Wilna, gdzie pośród zieleni stoją urokliwe, kolorowe chałupki.

Wilno - barok na siedmiu wzgórzachWilno - barok na siedmiu wzgórzachWilno - barok na siedmiu wzgórzach

Wilno - barok na siedmiu wzgórzachWilno - barok na siedmiu wzgórzach