Księżyc - najbliższy kolega Ziemi

Księżyc - najbliższy kolega ZiemiBohaterem kolejnego spotkania w ramach projektu Kosmos – nasze wielkie podwórko! był Księżyc. Zanim jednak zaczęliśmy księżycowe warsztaty, razem z Marcelinką  i Dobrym Duszkiem - bohaterami książki Janusza L. Wiśniewskiego jeszcze raz odwiedziliśmy znane nam już miejsca w wielkim Wszechświecie. Była to wspaniała podróż, nasycona zarówno gruntowną  wiedzą  astronomiczną jak i filozoficznym spojrzeniem na Wszechświat małej Marcelinki.

Po tej literacko – naukowej uczcie przyszedł czas na warsztatową część spotkania, podczas której rozpoczęliśmy przygotowania do czekającego nas wkrótce niezwykłego wydarzenia  czyli rodzinnej nocy astronomicznej. Pomocne nam w tym były między innymi  pięknie ilustrowane książki popularno naukowe, w których dzieci odnalazły mnóstwo ciekawych informacji. Dzięki nim dowiedziały się jak powstał nasz Księżyc, poznały jego budowę a także z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o ludziach, którym udało się postawić stopę na Księżycu. W tym miejscu przywołaliśmy oczywiście słowa Neila Amstronga, który  po wylądowaniu na księżycowym Morzu Spokoju, zszedł po drabince na pokrytą pyłem powierzchnię Srebrnego Globu i wygłosił słynne zdanie: "To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości".

W drugiej części warsztatów budowaliśmy modele Ziemi i Księżyca. Tu każdy musiał wykazać się nie tylko zręcznością i przestrzenną wyobraźnią, ale także  zdobytą wcześniej wiedzą, by na złożony model Ziemi prawidłowo nanieść kontynenty i oceany. Modele posłużą nam do objaśniania różnych ciekawych zjawisk związanych z naszym naturalnym satelitą. Na zakończenie każdy namalował swoją wizję wielkiego Kosmosu. Teraz już z niecierpliwością czekamy na pogodną noc. Szykujemy lunety, ciepłe koce i dużo energii, która pozwoli nam dotrwać przynajmniej do północy, by podziwiać i obserwować piękne nocne niebo.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!