Gwiezdna przygoda w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym

Kosmos - nasze wielkie podwórko!26 kwietnia kosmiczna klasa 1c wyruszyła na szeroki podbój kosmosu. Do tej pory nasze działania w ramach projektu „Kosmos – nasze wielkie podwórko!” realizowaliśmy w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach, albo w salach tutejszej szkoły podstawowej. Teraz przyszedł czas na dalsze wyprawy i nowe doświadczenia. Plecaki spakowane a zatem w drogę…

Niepołomice przywitały nas piękną, słoneczną pogodą… a to dobrze wróżyło naszej naukowej ekspedycji, której celem było między innymi podglądanie Słońca. Po wyjściu z autobusu nasze kroki skierowaliśmy do niezwykłego miejsca - Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego. Już na progu powitała nas uśmiechnięta pani astronom Monika Maślaniec, na której duże wrażenie zrobił wygląd naszej grupy. Jednakowe podkoszulki, na których widać startującą rakietę i hasło naszego projektu mówią same za siebie. Od razu widać, że to grupa miłośników astronomii.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Nasza wizyta w MOA rozpoczęła się bardzo ciekawą prezentacją multimedialną. Na początku dowiedzieliśmy się dlaczego świeci Słońce, czym są gwiazdozbiory, mgławice, galaktyki i planety. Zobaczyliśmy jak wygląda Droga Mleczna i w której jej części znajduje się nasz Układ Słoneczny oraz na czym polega zaćmienie Słońca i Księżyca. Obserwowaliśmy również kosmonautów w kabinie statku kosmicznego.
Następnie przyszedł czas na seans w Planetarium. Zajęliśmy miejsca w wygodnych fotelach i wraz z Zosią wyruszyliśmy w podróż po wszechświecie. Odwiedziliśmy każdą planetę naszego Układu Słonecznego. Była to niezwykła podróż. Szkoda że nie mogliśmy zrobić więcej zdjęć, ale jak wiadomo w Planetarium w trakcie seansu obowiązuje całkowity zakaz fotografowania, filmowania. Najważniejsze jednak jest to co zobaczyliśmy i jakie wrażenia zabraliśmy ze sobą.

Tego dnia pogoda nam bardzo sprzyjała, dlatego z zapartym tchem mogliśmy oglądać przez specjalny teleskop nasze piękne Słońce.

Wizyta w Planetarium zakończyła się warsztatami, podczas których dzieci kolorowały naszą planetę oraz z orzechów, bibuły i kolorowych gumek wykonały przepiękne latające komety.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Jeszcze pamiątkowe zdjęcie w MOA.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Przy okazji pobytu w Niepołomicach zwiedziliśmy Rynek, piękne ogrody Bony i Zamek Królewski - w ten sposób połączyliśmy astronomię z historią.

Tym razem to Franek zrobił nam pamiątkowe zdjęcie.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

A na koniec wrażenia dzieci z pobytu w Niepołomicach przedstawione w formie literacko - plastycznej.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!