"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…" - poznajemy Mikołaja Kopernika

Kosmos – nasze wielkie podwórko!W czwartkowy poranek, 14 kwietnia nasza biblioteka zamieniła się w  salę kinową. Odpowiednie zaciemnienie, duży ekran, głośniki i wygodne poduszki.  O godzinie ósmej trzydzieści rozpoczął się seans – oglądaliśmy film animowany o Mikołaju Koperniku. Widzami byli uczniowie z 1c, którzy biorą udział w projekcie: „Kosmos – nasze wielkie podwórko!”.

Dla poszerzenia wiadomości o życiu i odkryciu Mikołaja Kopernika sięgnęliśmy po książkę Marcina Przewoźnika pt. ”Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd”. Dowiedzieliśmy się z niej wielu ciekawostek min.: jak wyglądał pokój małego Mikołaja, w jakie zabawy bawił się ze swoimi kolegami a  także jak wyglądała ówczesna sala szkolna.

Kosmos – nasze wielkie podwórko!Kosmos – nasze wielkie podwórko!Kosmos – nasze wielkie podwórko!

Drugą, warsztatową część spotkania prowadziła pani astronom. Przy pomocy zapalonej lampki i piłki w roli Ziemi, łatwiej jest zrozumieć astronomiczne zawiłości.

Tego dnia biblioteka  jeszcze raz zmieniła swoje oblicze. Przy całkowitym zaciemnieniu uruchomiliśmy projektor nieba czyli domowe planetarium. Dzięki temu urządzeniu mogliśmy oglądać położenie gwiazdozbiorów oraz podstawowych gwiazd na nocnym niebie a także  wspaniałe odwzorowanie Drogi Mlecznej. Jak przystało na prawdziwych naukowców korzystaliśmy również z różnych źródeł wiedzy min. nocnej mapy nieba.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!