Ciekawość, pierwszy stopień do… wiedzy

Kosmos – nasze wielkie podwórkoKolejne zajęcia w ramach projektu "Kosmos - nasze wielkie podwórko!" - przygotowali i prowadzili byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolechowicach: Antoni Biernacki student Politechniki Krakowskiej, Wojciech Stanek student AGH oraz licealista Marcin Radwan. Ci młodzi, ambitni ludzie, dla których fizyka to wielka pasja, przygotowali ciekawe doświadczenia i eksperymenty, w trakcie których uczniowie z 1c uczyli się jak prowadzić obserwacje i wyciągać wnioski z przeprowadzonego doświadczenia.

To warsztatowe spotkanie miało również pokazać dzieciom, że nie zawsze potrzeba wielkich laboratoriów i skomplikowanych urządzeń, żeby przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Często wszystko czego potrzebujemy, aby stać się choć na chwilę fizykiem eksperymentatorem możemy znaleźć w domowej kuchni lub garażu. Samodzielnie wykonywanie prostych doświadczeń to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do zdobycia konkretnej wiedzy, odkrycia prawdziwych pasji, a zatem:

Eksperymentujemy, ale z głową!

Co ciekawego pokaże nam Wojtek? Tyle mąki ziemniaczanej i wody, czy będziemy gotować budyń? - pytały zaciekawione dzieci

Kosmos – nasze wielkie podwórkoKosmos – nasze wielkie podwórkoKosmos – nasze wielkie podwórko

Zamiast budyniu, Wojtek przygotował tzw. ciecz nieniutonowską, bardzo ciekawy płyn, który raz zachowuje się jak ciecz, a innym razem jak ciało stałe.

Do przeprowadzenia kolejnego doświadczenia, Antek przygotował magnesy o różnym kształcie: okrągłe, w kształcie podkówki oraz  magnesy sztabkowe… i rozpoczęły się  "magnesowe czary" czyli zabawy badawcze z magnesem.

Kosmos – nasze wielkie podwórkoKosmos – nasze wielkie podwórko

Magnetyzm to wielka siła, która działa na naszej planecie i całym wszechświecie.

A co możemy zrobić, gdy w domu  nagle zabraknie prądu? - zapytał, uśmiechając się tajemniczo Wojtek, rozkładając na stole różne owoce i warzywa. Jak się okazało te smakołyki  mogą nas poratować gdy zawiodą tradycyjne źródła energii…

Na koniec Marcin przygotował doświadczenie o nazwie - Nurek Kartezjusza. Najpierw  każdy pierwszoklasista musiał dobrze „wyważyć” nurka – nie było to takie łatwe - a potem w rzucić go do butelki napełnionej wodą. Tu dopiero zaczęła się zabawa! Lekkie ściśnięcie zamkniętej butelki sprawia, że nurek opada na dno, zwolnienie nacisku, nurek się wynurza… Czy to jakaś sztuczka?  - pytały dzieci.  To nie są czary tylko prawa fizyki –wyjaśniał Marcin.

Kosmos – nasze wielkie podwórkoKosmos – nasze wielkie podwórko

Wspólne eksperymentowanie zakończyła dyskusja na temat przeprowadzonych doświadczeń. Wypowiedzi pierwszaków utwierdziły nas w przekonaniu, że była to dla nich fascynująca przygoda z nauką, która dostarczyła im konkretnej wiedzy i  rozbudziła ciekawość odkrywania zagadek otaczającego nas świata…bo już pięć wieków przed naszą erą Konfucjusz przedstawił prosty klucz do zdobywania wiedzy i umiejętności - zawarł go w słowach: Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały szkicowniki, bo już czas zacząć tworzyć słowniczek astronomiczny.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!