"Niezwykłe opowieści" – czyli kosmicznie, literacko i kolorowo!

Kosmos - nasze wielkie podwórko!11 marca odbyło się kolejne spotkanie w  ramach projektu: „Kosmos – nasze wielkie podwórko!” -  realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie – Filię w Bolechowicach przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Bolechowicach. Tego dnia wypełniona po brzegi świetlica w Szkole Podstawowej w Bolechowicach zamieniła się w  kosmiczne planetarium. Realizując kolejne działanie projektowe, zaprosiliśmy przedstawicieli władz gminy, reprezentantów lokalnej społeczności i rodziców do wspólnego  czytania dzieciom utworów literackich z motywami kosmosu.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Pani Wójt Elżbieta Burtan, Dyrektor GZEAS Janina Wilkosz, Dyrektor SCKiPGZ Anna Domagała, sołtys Bolechowic Henryk Krawczyk oraz przewodnicząca Rady Sołeckiej Bolechowic Anna Niemczyk.

Naszą literacką podróż po wszechświecie rozpoczęliśmy scenką z książki pt. „Kosmiczni odkrywcy”, w której główną rolę, poszukującej przygód pisarki dla dzieci, zagrała niezwykle przekonywująco  Pani Wójt Elżbieta Burtan. W przedstawieniu, obok Pani Wójt wystąpiła - w roli kosmicznego pirata – Dyrektor SCKiPGZ Anna Domagała. W postać pomysłowego Frania wcieliła sie Maria Gaudyn z Biblioteki w Zabierzowie a w roli narratora wystąpiła Elżbieta Mazur z Biblioteki w Balicach. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało, za co nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Następnie na scenie pojawiali się kolejni zaproszeni goście. Pan Henryk Krawczyk, brawurowo i z dużym poczuciem humoru opowiedział dzieciom „Bajkę o Słońcu”, a Pani Anna Niemczyk - jako Pola z pierwszej klasy -  swoją stylizacją i interpretacją oczarowała wszystkich zebranych. Potem na scenie wystąpiły odważne i energiczne mamy pierwszoklasistów – Panie Adriana Skiba i Magdalena Kulik. Dzięki ich aktorskim zdolnościom przenieśliśmy się na ulice Astronomów, by  poznać niezwykle ciekawą rodzinkę roztargnionego pana Astronoma. Wspólne czytanie zakończyła Dyrektor szkoły Halina Kodura, która nawiązując do zbliżającego się dnia Prima Aprilis przeczytała dzieciom fragment z książki Rafała Witka pt. ”Pierwszaki z kosmosu” - o kosmicznym poczuciu humoru.

Dużą niespodziankę sprawili wszystkim uczniowie z klasy 1c, którzy wraz ze swoją wychowawczynią Panią Marią Półtorak przygotowali występ muzyczno – taneczny o Mikołaju Koperniku.

Na zakończenie spotkania Pani Wójt otworzyła tajemnicze, błyszczące pudło (skarb znaleziony na obcej planecie) z którego wysypały się kolorowe, kosmiczne cukierki.

Spotkanie przygotowały i prowadziły: Zofia Walczak z Biblioteki Publicznej w Bolechowicach, koordynatorka projektu oraz Maria Półtorak, wychowawczyni klasy 1c, pełniąca w projekcie funkcję opiekuna – edukatora ze strony szkoły.

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!Kosmos - nasze wielkie podwórko!

Na dobry początek

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!