„Koronki jak pajęczyna” - wystawa rękodzieła w Bibliotece Publicznej w Rudawie

Koronki jak pajęczyna„Koronki jak pajęczyna” to tytuł wystawy, na którą zaprasza Biblioteka Publiczna w Rudawie. Wystawa prezentuje prace uczestniczek Warsztatów Rękodzieła Artystycznego „Czar nici” z Krakowa, prowadzonych przez twórczynię ludową Jadwigę Węgorek. Na małej powierzchni bibliotecznej pokazano ponad osiemdziesiąt prac w postaci serwetek i motywów zdobniczych, wykonanych głównie koronką klockową, jak też szydełkową i frywolitkową.

Twórcami prac są: Ewa Dubas, Irena Domagała, Małgorzata Dymek, Małgorzata Grochola, Beata Jarema, Irena Kraczkowska, Teresa Mossakowska, Małgorzata Połubok, Anna  Wantuch, Krystyna Zacharias, Genowefa Zygmunt – uczennice p. Jadwigi Węgorek. Znana z wielu przeglądów twórczości ludowej, nagradzana i wyróżniana w kraju i za granicą Jadwiga Węgorek zajmuje się głównie koronką klockową, której uczy blisko dwadzieścia lat. Na wystawie obok jej mistrzowsko wykonanych serwet w dwóch odcieniach można zobaczyć również przybory do koronek klockowych. Wystawę można oglądać do końca kwietnia br. Warto zaznaczyć, że swoje dokonania prezentują tu dwie uczennice warsztatów „Czar nici” (Beata Jarema i Małgorzata Dymek), należące jednocześnie do „Koronczarek” – Grupy Rękodzielniczej przy Bibliotece Publicznej w Rudawie.

Wernisaż, który odbył się 21 marca zgromadził panie, które już „zaraziły” się koronkarstwem lub planują rozwinąć tę pasję. Byli i tacy, których zwyczajnie zachwyca urok misternych koronek, podziwianych jak dzieła sztuki. Wielu oglądających zwróciło uwagę na walory artystyczne prac, godne ekspozycji w innej formie niż tylko użytkowa. Sam wernisaż był też okazją do rozmów na temat historii rękodzieła, a szczególnie koronki klockowej. Wśród wybitnych rękodzielniczek  J. Węgorek wymieniła Olgę Szerauc, Zofię Dunajczan , bez których zasoby wzorów i możliwości przekazywania doświadczeń byłyby dużo uboższe. Te dwie twórczynie przyczyniły się znacząco do obecnego stanu  koronkarstwa w Bobowej i w Krakowie.

Koronki jak pajęczynaKoronki jak pajęczynaKoronki jak pajęczyna