Już wkrótce pierwszoklasiści z Bolechowic wyruszą w kosmiczną podróż…

Kosmos - nasze wielkie podwórko!Od 1 marca Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie – Filia w Bolechowicach będzie realizowała autorski projekt: Kosmos – nasze wielkie podwórko! Środki na realizację projektu w kwocie 9 tysięcy złotych pozyskaliśmy z konkursu grantowego „Na dobry początek”- prowadzonego przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego.

Fundacja BGK realizuje programy zaangażowania społecznego w imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego. Przyznaje granty projektom, które wykorzystują nowatorskie metody pracy z dziećmi i lokalne zasoby, angażują rodziców i instytucje partnerskie. Jej misją jest tworzenie przyjaznego i inspirującego otoczenia do rozwoju dzieci i młodzieży. W tegorocznej, już ósmej edycji konkursu „Na dobry początek” wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków projektowych, z których tylko 50 otrzymało dofinansowanie.

Nasz nagrodzony projekt odpowiada na zainteresowania i fascynację dzieci związane z kosmosem. Obserwujemy na co dzień, że mali czytelnicy coraz częściej sięgają po książki o planetach, gwiazdach, lotach na  księżyc… Doceniając te zainteresowania dzieci, postanowiliśmy wyruszyć z nimi i ich rodzicami w pozaziemską podróż. Naszym literackim przewodnikiem będzie Marcelinka, bohaterka książki J.L. Wiśniewskiego - W poszukiwaniu najważniejszego. Bajka trochę naukowa.

Kosmiczno – edukacyjną  przygodę rozpoczniemy już w  marcu i przez kolejne cztery miesiące wraz z dziećmi i ich rodzicami będziemy „oswajać Kosmos”. Zaplanowaliśmy wiele różnorodnych i bardzo atrakcyjnych działań m.in.: warsztaty w Planetarium i Ogrodzie Doświadczeń, astronomiczną noc , loty w symulatorach w Muzeum Lotnictwa, gry terenowe, eksperymenty z Laboratorium Pana Korka podczas pikniku naukowego, spotkania literacko-naukowe w bibliotece, a na finał bal nie z tej ziemi…

Projekt będziemy realizować we współpracy ze Szkołą Podstawową w Bolechowicach. Wezmą w nim udział uczniowie z klasy 1c, pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak.

Instytucją aplikującą w programie „Na dobry początek” jest Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, w którego strukturach działa Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie wraz z filiami.

Zofia Walczak -  koordynatorka projektu, Biblioteka Publiczna w Bolechowicach

 

 Na dobry początek

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!” 

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj