"Powolny człowiek" J.M. Coetzee w Dyskusyjnym Klubie Książki

Dyskusyjny Klub KsiążkiTematem wrześniowego spotkania  DKK w Bibliotece w Bolechowicach była powieść Powolny człowiek południowoafrykańskiego pisarza J.M.Coetzee. Autor - laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2003 r. - w swoich książkach próbuje zgłębić istotę człowieczeństwa we współczesnym świecie. Sam uchodzi za introwertyka słynącego z niechęci do publicznych wystąpień. W jego biografii można doszukać się polskich korzeni ze strony prababki.

Powolny człowiek to książka o rzeczach trudnych. Czytając ją musimy zmierzyć się z bolesnym tematem samotności. Jej bohaterem jest Paul Rayment, sześćdziesięcioletni, emerytowany fotograf, który pewnego dnia w wypadku drogowym traci  nogę. Wydarzenie to dramatycznie zmienia  jego życie. Ten zagorzały samotnik staje się uzależniony od pomocy opiekunki, młodej Chorwatki – Marijany Jokić, która wnosi w jego życie dawno zapomniane uczucia. Z czasem na kartach powieści nieoczekiwanie pojawia się również Elizabeth Costello, słynna choć fikcyjna pisarka, która bezceremonialnie  wkracza i ingeruje w  życie Paula, bo jak twierdzi, jest on zbyt opieszały jak na bohatera jej powieści…

Lektura Powolnego człowieka wywołała w uczestnikach spotkania różnorakie odczucia, od zachwytu po rozczarowanie. Kontrowersje budził zarówno sam główny bohater jak i postać Elizabeth . Wszyscy jednak zgodziliśmy się z opinią, że jest to powieść, którą czyta się bardzo dobrze, co jest z pewnością zasługą języka jakim jest napisana.

Zapraszamy na spotkanie  29 października o godz.19.00 - Tematem dyskusji będą opowiadania zebrane w tomie: Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu Kazuo Ishiguro.