O królewnach, smokach, trollu, skarbach… w Bibliotece Publicznej w Rudawie

O królewnach,  smokach, trollu, skarbach…  w Bibliotece Publicznej w RudawieNiewiele brakowało, żeby odwołać wtorkowe spotkanie 1-go grudnia z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP NP w Rudawie. Straszyły nas chmury, deszcz i porywisty wiatr. Na jakiś czas  wyłoniło się słońce i ta chwilowa, wyczekiwana zmiana pogody zachęciła panie i dzieci do zapowiedzianej wizyty w naszej bibliotece.

W opowieściach o książkowych bohaterach pomógł nam „worek przypomnienia”. Znaleźliśmy w nim rozmaite przedmioty. A to plecak, który miał nam przypomnieć - jak zgadywały dzieci - o przygotowaniach do wycieczki. Mogliśmy wtedy opowiedzieć o wyprawie w nieznane Wesołego Ryjka, bohatera książki W. Widłaka. Złota korona, która wywołała zaciekawienie widoczne na wielu buziach miała przypomnieć o pokazaniu dzieciom książek o królewnie Amelce i królewnie Florentynce. Wielkie poruszenie wywołała wyciągnięta z worka szkatuła ze skarbami, pewnie takimi, jakie chcieli znaleźć tygrysek i miś, z opowiadania Janoscha  Idziemy po skarb. Nastrój tajemnicy i wyczekiwania towarzyszył każdorazowemu sięganiu do worka. Wśród wyciągniętych przedmiotów znalazły się jeszcze: torebka budyniu, duży, kolorowy motyl, pachnące pierniki i choinkowe oświetlenie. Gdzieś z samego dna wyciągnęliśmy wielką czerwoną skarpetę, która wszystkim dzieciom podpowiedziała temat i bohatera opowieści.

Z książki Bajki na Boże Narodzenie przeczytaliśmy opowiadanie o zagubionym liście do Świętego Mikołaja, co stworzyło okazję do rozmowy. Listy do Mikołaja, jak zapewniły dzieci zniknęły już z okiennych parapetów, a przedszkolaki obiecują, że są wyjątkowo grzeczne, słuchają rodziców i pań w przedszkolu. Po dokładnym sprawdzeniu worka okazało się, że zawieruszył się tam jeszcze mały pakunek zawiązany wstążeczką, w którym odkryliśmy krówki – takie , jakie zapewne lubił smok z opowieści E. Pałasz O smoku, który lubił krówki. Wszystkie dzieci poczęstowały się jedną krówką, bo jedna to w sam raz.

O wizycie w bibliotece ma przypominać przedszkolakom zielona choinka – zakładka, którą rodzice mogą zaznaczać czytany maluchom fragment. Na najbliższe dni pani Kasia Wyrostek/ wychowawczyni/ wypożyczyła  Nudzimisie. Jak zwykle uwagę dzieci zwróciły nie tylko książki, ale również nasze eksponaty, ze zbiorów pana Aleksandra Płazaka. Kołowrotek, wyciskarka do sera, przyrząd do wypieku opłatków to przedmioty, które były znacznie większą zagadką niż te wyjmowane z „worka przypomnienia”.

W spotkaniu wykorzystano do pokazu okładki książek: J.Krzyżanek, Cecylka Knedelek; A.Onichimowska, Piecyk, czapeczka i budyń; W.Widłak, Wesoły Ryjek; Janosch, Idziemy po skarb; R. Jędrzejewska-Wróbel, Królewna; K.Ziemnicka, Przygody królewny Florentynki; A. Cholewińska-Szkolik, Bajki na Boże Narodzenie; E. Pałasz, O smoku, który lubił krówki.

O królewnach,  smokach, trollu, skarbach…  w Bibliotece Publicznej w RudawieO królewnach,  smokach, trollu, skarbach…  w Bibliotece Publicznej w RudawieO królewnach,  smokach, trollu, skarbach…  w Bibliotece Publicznej w Rudawie