Z rękodziełem na dożynkach

Z rękodziełem na dożynkachJeśli przed laty biblioteka kojarzyła się głównie, a często wyłącznie z książkami i ich udostępnianiem, to teraz to słowo ma o wiele więcej znaczeń i skojarzeń. Biblioteka to miejsce rozmaitych spotkań nie tylko o charakterze literackim.

Wszystkie poza walorami poznawczymi łączą ludzi o podobnych zainteresowaniach, potrzebach. Czwartkowe spotkania „Koronczarek” w Bibliotece Publicznej w Rudawie przyniosły nie tylko widoczne efekty w postaci pięknych wyrobów rękodzielniczych od biżuterii do pościeli stołowej wykonanej różnymi technikami. Panie w różnym wieku, z różnych miejscowości połączyło to miejsce, gdzie nawiązały się też trwałe i serdeczne znajomości i sympatie. Może to też dobrze służy powstawaniu nowych pomysłów i planów oraz dodaje energii. Po wyjeździe do Łodzi, gdzie wśród prac na ogólnopolskiej wystawie znalazły się również wyroby naszych pań, myślimy o  wyjeździe do Bobowej i  Koniakowa, żeby obejrzeć tamtejsze wystawy.

W niedzielę, 30 września grupa  pokazywała swój dorobek na dożynkach gminnych w Nielepicach. Przygotowane przez Samorządowe Centrum Kultury stoisko zajęły koronkowe i koralikowe ozdoby oraz przedmioty użytkowe „Koronczarek” Grupy Rękodzielniczej przy Bibliotece Publicznej w Rudawie. Nasze stoisko cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców gminy na równi ze stoiskami kół gospodyń zapraszających do degustacji potraw. Dożynki to, jak się wydaje najlepsza okazja do  prezentacji tradycyjnych technik rękodzielniczych znanych przez nasze babcie. Nasze koronczarki opowiadały, jak wykonuje się serwetki, bieżniki, bransoletki, kapelusze oraz gdzie można się nauczyć starych technik. Widoczne zaangażowanie członkiń grupy w reklamowanie naszych działań i zapraszanie na spotkania w bibliotece, oferowanie pomocy w nauce rękodzieła, to coś niezwykle ważnego, co świadczy o poczuciu pewnej wspólnoty dla pożytku i przyjemności.

Z rękodziełem na dożynkachZ rękodziełem na dożynkachZ rękodziełem na dożynkach