"Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiTakiej jednomyślności  w odbiorze książki jeszcze w naszym dyskusyjnym klubie nie było, również ocena przyznawana przez uczestników spotkania jest najwyższą  z dotychczasowych. Tematem sierpniowego spotkania DKK w Bibliotece w Bolechowicach były Włoskie szpilki Magdaleny Tulli.

Na tę niewielką książkę  składa się zaledwie  siedem krótkich opowieści, ale czytelnik po ich lekturze czuje  ogromny bagaż bolesnych wydarzeń i emocji. Tulli pisze o sobie z czasów bycia małą dziewczynką, która odrzucona przez wszystkich nie radzi sobie ze swoim życiem. Prześladowana przez kolegów i nauczycieli ma problemy z nauką, codziennie spóźnia się do szkoły, ciągle gubi klucze, przez co godzinami marznie przed drzwiami mieszkania, czekając na matkę…. Matka z Włoskich szpilek, była więźniarka Auschwitz,  to kobieta zimna, nieczuła, nie dająca córce jakiegokolwiek wsparcia i miłości. Dziś jest  staruszką cierpiącą na Alzheimera, która w swojej  chorobie powraca do odległych miejsc i dat w swoim życiorysie. Jej świat runął w czasie wojny, w obozie straciła całą swoją najbliższą rodzinę. Czy po takich przejściach można jeszcze normalnie żyć? Przecież jak sama mówi „wojna, jeśli już się zacznie, nie ma końca i jak masa upadłościowa, przechodzi na własność pokoleń". 

Czytanie Tulli boli. Ta bardzo autobiograficzna  książka, wzruszyła nas absolutnie. Skala uczuć  i problemów w niej zawartych wystarczyłaby na nie jedną powieść. Literacki kunszt autorki przejawiający się zarówno w kompozycji  jak i poetyckości języka,  sprawia, że jest to książka niezwykła. Nasze spotkanie dodatkowo wzbogaciliśmy wysłuchaniem fragmentów dyskusji o książce Magdaleny Tulli  jaka miała miejsce w Polskim Radio. 

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 września o godz. 19.00, będziemy dyskutować o Powolnym człowieku J.M.Coetzee. 

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj