Czarna książka kolorów

Czarna książka kolorów8 maja bibliotekę w Balicach odwiedziły dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Balicach. Nasi mili goście wzięli udział w zajęciach odbywających się w ramach tygodnia bibliotek. Podczas zajęć dzieci poznały Czarną książkę kolorów  -  książkę inną niż wszystkie.

Czarna książka kolorów nie ma... kolorów. Na czarnych stronach znajdują się czarne ilustracje i teksty pisane językiem Braille'a. Ta wyjątkowa książka ma pomóc w uczeniu dzieci tolerancji i akceptacji dla osób niewidomych. Jej autorka, używając wyłącznie czerni i szarości, opisuje historię przyjaźni dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, nie widzi, a jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Czytając tę opowieść można zobaczyć kolory inaczej, tak jak główny bohater, żyjący w „świecie ciemności”.

Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich ulubionych kolorach. Z zawiązanymi oczami poruszały się po bibliotece, mając za zadanie trafić do kolegi, który ich woła oraz wybierały z pudła przedmioty, które odgadywały wyłącznie za pomocą dotyku. Na zakończenie zajęć dzieci naklejając czarną plastelinę na czarne kartki tworzyły własne ilustracje do Czarnej książki kolorów.

Spotkanie było bardzo pouczające a dzieci wykazały się ogromnym talentem ilustratorskim. Dziękujemy za odwiedzimy i zapraszamy do biblioteki.

Czarna książka kolorówCzarna książka kolorówCzarna książka kolorów